Tegelike kasusaajate registrid – otsige teavet tegelike kasusaajate kohta

Tegelike kasusaajate registrite omavahelise ühendamise süsteem (BORIS) ühendab riiklikke keskregistreid, kus hoitakse äriühingute ja muude juriidiliste isikute ning usaldusfondide ja muud liiki õiguslike üksuste tegelikke kasusaajaid puudutavat teavet.

Euroopa Kohus tegi 22. novembril 2022 otsuse liidetud kohtuasjades WM (C-37/20) ja Sovim SA (C-601/20) versus Luxembourg Business Registers ning tunnistas kehtetuks direktiivi 2018/843 (millega muudetakse direktiivi 2015/849) sätte, mille kohaselt pidid liikmesriigid tagama, et keskregistrite teave äriühingute tegelikult kasusaavate omanike kohta oleks kõigil juhtudel kõigile üldsuse liikmetele kättesaadav. Euroopa Kohus leidis, et selline üldsuse piiranguteta juurdepääs ei ole rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamiseks tingimata vajalik ega proportsionaalne ega saa seega õigustada põhiõiguste, nimelt harta artiklites 7 ja 8 sätestatud eraelu puutumatuse ja isikuandmete kaitse õiguse rasket riivet.

Selle kohtuotsuse tulemusena ei saa tegelike kasusaajate registrite omavahelise ühendamise süsteem (BORIS) praegu pakkuda üldsusele juurdepääsu riiklikes tegelike kasusaajate registrites hoitavale teabele. Komisjon jätkab tööd pädevate asutuste ja kohustatud isikute juurdepääsu rakendamisega, samal ajal hinnatakse ka õiguslikke ja tehnilisi võimalusi õigustatud huvil põhineva juurdepääsu rakendamiseks üldsusele. Seni saab juurdepääsu riiklikele tegelike kasusaajate registritele siin esitatud linkide kaudu.

Link Euroopa Kohtu pressiteatele

Link kohtuotsusele

Viimati uuendatud: 31/05/2023

Käesolevat lehekülge haldab Euroopa Komisjon. Sellel veebisaidil avaldatud teave ei kajasta tingimata Euroopa Komisjoni ametlikku seisukohta. Komisjon ei võta mingit vastutust ega kohustusi seoses käesolevas dokumendis esitatud või viidatud teabe ega andmetega. Palun lugege õigusteabe viida alt ELi veebilehtede autoriõiguste eeskirjade kohta.