Welcome
Welcome - Restricted access
De organisationsuppgifter som lagras i systemet för registrering av organisationer kan behöva uppdateras. Det kan finnas olika scenarier när en organisation behöver ändra sina uppgifter:Vad handlar ämnet om?
Gå in på sidan SE_OID My Organisations från plattformen Erasmus+ och Europeiska solidaritetskåren. För att komma åt förteckningen över dina organisationer använd antingen: Du kommer att uppmanas att ange ditt EU-användarnamn, om du ännu inte är inloggad på något av kommissionens system. Förteckningen över organisationer som du har tillgång visas. Klicka på ikonen med den blåa pilen i kolumnen Details för att komma åt organisationsuppgifterna. Systemet för registrering av organisationer öppnas på skärmen Organisation data. Härifrån har du tillgång till all den organisationsinformation som för närvarande är tillgänglig. För att enkelt få tillgång till ett särskilt avsnitt i formuläret, använd sidonavigeringen. För att ändra organisationsuppgifter: För att ändra uppgifter om officiell adress: Öppna avsnittet Authorised Users. Förteckningen över tillagda auktoriserade användare visas. Hitta den kontakt som ska uppdateras i förteckningen och klicka på ikonen Edit (blyertspenna) bredvid. Gör de nödvändiga ändringarna i fönstret Edit a contact. Klicka på knappen Update my organisation i sidonavigeringen om inga andra uppdateringar behövs för din organisation. Meddelandet Success visas. Klicka på OK för att stänga det. Handlingar som lagts till för din organisation kan inte ändras, bara tas bort. Om det krävs en ny version av en handling, måste du ladda upp den. Den gamla versionen bör tas bort. Se Hantera handlingar för närmare uppgifter.Gå in på förteckningen ”My Organisations” och välj ”Edit” för den organisation som ska uppdateras.
Ändra ”Organisation data”.
Ändra ”Legal Address”.Ändra ”Organisation Contact Person”.
För att redigera organisationens kontaktperson:
Modify "Authorised Users".
Gå in på avsnittet ”Authorised Users”.
Klicka på ikonen ”Edit” för att göra de nödvändiga ändringarna.
Gör justeringen och klicka på ”Update Contact”.
Lämna in ändringar.
Uppdatera handlingar.
Lämna in ändringar.
När alla ändringar har gjorts, klicka på knappen Update my organisation. Meddelandet Success visas. Klicka på OK för att stänga det. Meddelanden.
Systemet för registrering av organisationer kommer att skicka e-postmeddelanden till organisationens alla auktoriserade användare varje gång som ändringar lämnas in, och informera dem om att ändringar av organisationsuppgifter har gjorts i systemet.