Katere aktivnosti so podprte v okviru partnerstev za prostovoljstvo?
Partnerstva za prostovoljstvo lahko obsegajo eno ali več od naslednjih aktivnosti:
1. Individualno prostovoljstvo:
Individualna prostovoljska aktivnost je neplačano prostovoljsko delo za polni delovni čas (vsaj 30 in ne več kot 38 ur na teden), ki v splošnem traja od 2 do 12 mesecev ter nudi mladim priložnost, da neposredno prispevajo k delu organizacij, ki delujejo na področjih, povezanih s solidarnostjo, in tako odgovarjajo na točno opredeljene in pomembne družbene potrebe.
V jasno utemeljenih primerih, predvsem za spodbujanje udeležbe mladih s posebnimi potrebami ali manj priložnostmi, se lahko potrdi in izvaja tudi prostovoljske službe v trajanju od 2 tednov do 2 mesecev. Ta format prostovoljstva se lahko izvaja tako individualno kot v skupinah mladih.
Individualno prostovoljstvo se lahko izvaja v obliki čezmejnih aktivnosti, torej izven države, kjer udeleženec prebiva, ali kot aktivnosti znotraj države, kar pomeni v isti državi, kjer ima udeleženec zakonito prebivališče.
2. Skupinsko prostovoljstvo:
Skupinske prostovoljske aktivnosti omogočajo skupinam od 10 do 40 mladih prostovoljcev iz vsaj dveh različnih držav, da skupaj izvajajo prostovoljsko delo v družbeno koristnih projektih za obdobje od 2 tednov do 2 mesecev. Vsaj četrtina prostovoljcev mora biti iz tujine. V prostovoljskih skupinah bodo prostovoljci Evropske solidarnostne enote izvajali naloge v projektu za krajši čas (običajno, a ne izključno, v času dopustov, med počitnicami med semestri, na prehodu med izobraževanjem in zaposlitvijo itd.). Kljub krajšemu trajanju bodo te aktivnosti koristne tako za posameznike kot za skupnosti, kjer se prostovoljstvo izvaja.
Prednosti te posebne oblike skupinskih aktivnosti v primerjavi z običajnimi individualnimi prostovoljskimi aktivnostmi vključujejo naslednje:
- Prostovoljci izvajajo aktivnost v skupini, kar je lahko spodbuda mladim, ki se ne počutijo pripravljeni, da bi se sami soočili s potencialno zahtevnejšimi izkušnjami.
- Aktivnosti so krajše, kar lahko spodbuja udeležbo mladih, ki se zaradi študija ali dela ne morejo obvezati za daljši čas, a vseeno želijo biti koristni skupnosti.