FARNET
Fisheries Areas Network

Good Practice Project

Vesiviljelustoodete edendamine

Country:
Kolm Sloveenia FLAGi rakendavad ühist kalandustoodete hindamist, et seada sisse kvaliteedisüsteem Sloveenias toodetud kalatoodetele.

Description

2019. a septembris korraldati Ljubljana biotehnoloogiateaduskonnas kalatoodete kvaliteedihindamine, kus Austria Dr Wagneri instituudi komitee hindas viie Sloveenia vesiviljelustootja esitatud 21 kalatoodete proovi, et analüüsida nende kohalike toodete kvaliteeti.

Selle kalandustoodete hindamise tulemused kuulutati välja ühel kuuest üritusest "Maapiirkond linnas“, mida korraldatakse igal aastal juunist oktoobrini Ljubljana keskturul. Üritus viib kokku toidutootjad ja tarbijad ning edendab kohalikke ja riiklikke tooteid. Hindamise eesmärk oli võimaldada kalakasvatajatel kohalikke kalatooteid objektiivsete kriteeriumide alusel võrrelda ning suurendada nende väärtust kvaliteeti tõstes.  Järgmist organoleptilist hindamist on oodata 2020. aasta oktoobris ning tulevikus loodetakse korrata seda projekti riiklikul tasandil.

Projekt töötas hinnatud toodetele välja ka kvaliteedimärgi, kehtestades kolm kategooriat (kuld, hõbe ja pronks), pakkumaks tarbijatele kindlustunnet, et nad ostavad kvaliteetset toitu ning julgustamaks neid valima kohalikku toodet suure toidukilomeetrite arvuga imporditud kalandustoodete asemel.

Results: 

pärast projekti esimest etappi saavutati järgmised tulemused.

  • Kaasati viis kohalikku vesiviljelustootjat ning hinnati nende tooteid
  • Ljubljana biotehnoloogiateaduskonnas koolitati toidukvaliteedi organoleptilise hindamise alal välja 15 inimest
  • Kohalike toodete kvaliteedi hindamiseks töötati välja kohalik kvaliteedimärk.
  • Korraldati neli kohalikest toodetest toidu valmistamise kulinaariatöötuba: üks lasteaiakokkadele, üks kohalike restoranide kokkadele ning kaks laiale üldsusele.
Transferability: 

sellist uurimust saab kohandada kohalike toodete edendamiseks enamikus piirkondades, kus kalandustooted on alahinnatud või vähetuntud, et edendada nende kvaliteeti.

Lessons & contribution to CLLD objectives: 

Õppetunnid: Reklaam oli projekti eriti tähtis osa, et saavutada kohalikku teadlikkust ning pakkuda projektile nähtavust. Piiratud inimressursid oli oluline probleem, nõudes igalt kaasatud huvipoolelt tugevat isiklikku pühendumust

Panus kogukonna juhitud kohaliku arengu eesmärgi täitmisse: väärtuse lisamine vesiviljelustoodetele

Funding

Total project cost €139 224,08
FLAG grant €139 224,08
  • EU contribution (EMFF): €88 755,35
  • Public contribution (national): €29 585,12
  • FLAGs running costs
    20 884

Project information

Timeframe of implementation From Jan 2019 to Oct 2020
Sea Basins
Type of area
Theme

Contact details

FLAG Contacts

Ms. Greta Černilogar
+386 5 384 15 07
Slovenia
Publication date: 
31/01/2020
PDF Version