FARNET
Fisheries Areas Network

Good Practice Project

Vietējo austeru krājumu paplašināšana Tralī līcī

Official Title: 
Purchase of equipment to enhance native flat oyster stocks through spat collection in Tralee Bay
Country:
Zivsaimniecību kooperatīvs apgūst jaunas tehnoloģijas, lai nodrošinātu vietējo austeru krājumu ilgtspēju. Pieņemot austeru mazuļu vākšanas ierīces (“coupelles”), ko izmanto Francijā, Tralī Austeru zivsaimniecību biedrība piedāvā gaišāku nākotni saviem austeru zvejniekiem un to pārstāvētajai vietējai tradīcijai.

Description

Tralī Austeru zivsaimniecību biedrība (TOFS) sniedz ieguldījumu savvaļas austeru zvejošanas pārvaldībā Tralī līcī. Bezpeļņas kooperatīvs pārvalda visas kopienas dabas resursus.  2016. gadā TOFS rīcībā bija 78 laivas, kas ieguva 180 tonnas plakano austeru 1 170 000 EUR vērtībā.  Tralī līcī vietējām austerēm (Eiropas plakanajām austerēm Ostrea Edulis) ir lielas dabiskās vairošanās spējas, un, lai saglabātu veselīgus austeru krājumus, tiek īstenota arī austeru mazuļu[1] vākšanas programma.

Tomēr pēdējos gados krājumus nopietni ierobežo piemērotas mītnes pamatnes trūkums,[2] kas ir nozīmīgs vairošanās procesā. Papildu pamatne tradicionāli veidojās no ēdamgliemeņu vākiem, kas vairs nav pieejami atbilstošā daudzumā, jo tirgū ēdamgliemenes ir iecienītas.

TOFS rīcībā bija informācija par citu tehnoloģiju, ko izmanto Francijā, un vizīte pie Francijas austeru ražotājiem, kuri izmanto coupelles, ļāva viņiem to redzēt darbībā. Diskusiju laikā viņi uzzināja, kā šīs ierīces var efektīvi izmantot Tralī līcī paisuma un bēguma apstākļos. Vietējais ZVRG palīdzēja TOFS veikt ieguldījumus šajās austeru mazuļu ierīcēs, ko dēvē par coupelles, un ar to saistītajā aprīkojumā, lai nodrošinātu alternatīvu dzīvotni, kur mazuļi var dzīvot, un palielinātu dabiskās pamatnes līmeņus, kas ir būtiski optimālai austeru ieguvei. Šī tehnoloģija ir ieviesta visā viņu zivsaimniecībā, sagaidot, ka austeru mazuļu daudzums pieaugs.


[1] Par austeru mazuļiem tiek saukti austeru kāpuri, kas pieķeras pie tādām virsmām kā citu austeru gliemežvāki.

[2] Virsma, uz kuras austeres dzīvo, aug un gūst barības vielas.

Results: 

šis projekts ir ļāvis Tralī Austeru zivsaimniecību biedrībai rast inovatīvus risinājumus, meklējot jau izmantotas tehnoloģijas un plašā mērogā ieviešot tās savā zivsaimniecībā.  Projekts ir veicinājis kooperatīva jaudu un efektivitāti kopīgu dalībnieku resursu pārvaldībā Īrijas valsts vārdā. Tomēr, tā kā projekts tika sākts 2018. gada vasarā, konkrēti rezultāti austeru mazuļu skaita pieaugumā nav gaidāmi līdz 2019. gada pavasarim, lai gan būtisku pieaugumu var gaidīt tikai 2020. gadā. 

Transferability: 

Coupelles (vākšanas ierīces) un barža, ko izmanto šajā projektā, ir no Francijas, un tas pierāda, ka tehnoloģija un ierīces var tikt nodotas austeru ražotājiem visā Eiropā. Citas ZVRG zonas, kas sastopas ar grūtībām uzturēt austeru krājumus un kam ir pietiekami mazuļu daudzumi, lai izmēģinātu jaunu tehnoloģiju dzīvotspējīgā mērogā, var būt ieinteresētas līdzīgas tehnoloģiju pārneses izpētē.

Lessons & contribution to CLLD objectives: 
  • Secinājumi: austeru ražotāji šo projektu apsvēra vairākus gadus, taču motivācija ideju īstenošanai nāca no ZVRG iesaistīšanās un bija rezultāts vizītei, kurā biedrības pārstāvji redzēja, kā coupelles tiek izmantotas darba vidē.  ZVRG finansiālais atbalsts deva pārliecību ieguldīt laiku un naudu tāda mēroga projektā, kas spēj radīt pārmaiņas. Iespēja saņemt ZVRG finansējumu ir liels ieguvums TOFS, jo biedrība ir bezpeļņas organizācija.
  • Ieguldījums sabiedrības virzītās vietējās attīstības mērķim: a) inovācijas un vērtības pievienošana zivsaimniecību piegādes ķēdē.

Funding

Total project cost €168 113
FLAG grant €100 868
  • EU contribution (EMFF): €50 434
  • Public contribution (national): €50 434
Beneficiary contribution €67 245

Project information

Timeframe of implementation From Aug 2018
Sea Basins
Type of area
Theme

Visuals

Contact details

FLAG Contacts

Ms. Vera O’donovan
+353 66 915 0909
Ireland
Publication date: 
24/08/2018
PDF Version