Good Practice Project
Западните Родопи в България са осеяни с язовири и реки, които се използват в голяма степен за рибовъдство и риболов. Поради ценните си природни ресурси, значителна част от района е със статут на защитени зони от „Натура 2000“. Това затруднява изграждането на нови туристически атракции, тъй като статутът на защита допуска единствено много внимателна експлоатация и е обвързан с прилагането на редица специфични мерки, което обезсърчава предприемачите.
Стратегията за местно развитие на FLAG определя засилването на туризма и любителския риболов като приоритети за района. И двете следва да бъдат постигнати, зачитайки защитените природни територии. Чрез този проект на FLAG, местното сдружение на ловците и риболовците изгражда експозиционен рибарски център в стара сграда, която притежава, и проектира материалите, които да бъдат представени (като реплики в пълни размери на местни видове риби и изображения на различните водни обекти в района). Сдружението също така разработва уеб платформа, която съдържа туристическа и рибарска информация като места за настаняване, информационни пунктове, магазини за риболовни принадлежности и магазини и ресторанти, където посетителите могат да опитат пресен местен улов.
Идеята за проекта се ражда през 2011 г., когато членове на борда и общото събрание на FLAG участват в учебно посещение в Дания, с цел заимстване на идеи за справяне с идентифицираните в стратегията предизвикателства. По време на визитата Владимир Пейков, член на управителния съвет на Сдружението на ловците и риболовците „Ловно-рибарско дружество“ Девин, посещава инициативата Seatrout Fyn, която популяризира риболова на морска пъстърва като туристически акцент в района и устойчива и печеливша атракция. Завърнали се у дома, членовете на сдружението насочват своите усилия да проучат възможностите да направят същото, като по този начин консолидират района като риболовна туристическа дестинация с фокус върху балканската пъстърва.
По проекта са предприети две основни дейности: изграждането на експозиционен рибарски център с изложбена зала и конферентна зала в неизползвано помещение в централата на сдружението, включително оборудване и изложбени материали; и разработване на уеб платформа с полезна информация за риболовните общности и туристи в района на действие на FLAG.
Стартирайки през 2020 г., уеб платформата е посетена над 1700 пъти през първите няколко месеца, а експозиционният център се използва за посещения на ученици, екологични образователни дейности, конвенции на риболовци и ловци и пресконференции. FLAG също така използва помещенията, за да информира местната общност за изпълнението на ВОМР и разпространява информация и образователни материали по теми, свързани с риболова.
Този проект вече е доказано приложим на друго място, т.е. заимстван от Балтийско море и реализиран във вътрешноконтинентални райони. Той може да се окаже полезен за всички рибарски райони с потенциал за развитие на риболовен туризъм, особено когато използваните пространства са със статут на защитена територия, което затруднява започването на нов бизнес. Експозиционният рибарски център повишава осведомеността на местното население и туристите за природното наследство и рибните ресурси в района. Цифровите инструменти за разпространение на информация, като уеб платформата, осигуряват допълнителни възможности за популяризиране, информация и привличане на туристи.
Поуки: Проектът не би бил реализиран без вдъхновението от учебното посещение в Дания. Подобни пътувания се оказват ефективен инструмент за споделяне на идеи и дават по-голяма увереност на нови организатори в процеса на изпълнение и в потенциалните резултати. Разбира се, това изисква пътуването да бъде планирано правилно, така че посетените проекти да са най-подходящи за заинтересованите участници. Също така зависи от капацитета за адаптиране на посетените проекти към нуждите и активите на съответния местен район.
Принос към целта на ВОМР: г) насърчаване на социалното благополучие и културното наследство в районите за рибарство и аквакултури, включително рибарството, аквакултурите и морското културно наследство.
Total project cost | €43 271 |
---|---|
FLAG grant |
€43 271
|
Timeframe of implementation | From Apr 2020 to Dec 2021 |
---|---|
Sea Basins |
|
Type of area |
|
Theme |