FARNET
Fisheries Areas Network

Good Practice Project

Kohalike kalurite toetatud akvaarium turismirajal Wild Atlantic Way

Country:
Region: 
Achilli kogukonnas kaks aastakümmet tegutsenud kohalik ettevõte ehitas enda jõududega kasutuseta jäänud hoonesse akvaariumi. Selleks kasutati nii vabatahtlike, pensionile jäänud kalurite kui ka kalatööstusega seotud töötajate abi. Achill Experience’i akvaariumist ja külastuskeskusest sai esimene kultuuriasutus Iirimaal, mis põhineb kohalike kalurite pärandil. Lisaks on sellest saanud krahvkonna suurimaid atraktsioone.

Description

Kuni 1980ndateni oli Achilli saare oluliseks tõmbenumbriks meelelahutuslik kalaturism. Pärast seda, kui teatud liikide arvukus vähenema hakkas, langes selle osakaal märgatavalt. Kuigi kalaturism jäi siiski püsima, muutis väheste tubaste tegevuste hulk saare turistidele vähem atraktiivseks. Seepärast paluti kohalikel kaluritel tuua kokku kõige ebatavalisemad veeelukad, nagu mitmevärvilised homaarid, et nendest krahvkonna esimene akvaarium luua. Akvaariumi loomisega taheti suunata tähelepanu kohaliku kalatööstuse rikkusele.

See atraktsioon pidi julgustama turiste külastama piirkonda ka vihmase ilmaga. 2016. aastal, kui akvaarium avati, ulatus esimeste kuude külastajate arv ligikaudu 18 000-ni, misjärel lisati projekti ka kalatööstuse ajaloomuuseum. 2019. aastaks oli külastajate arv tõusnud pea 30 000-ni. Enne akvaariumi rajamist olid madalhooajal (novembrist maini) nii see piirkond kui ka teised läheduses asuvad linnad, nagu Westport, turistidest tühjad, kuid nüüd jõuab külastajaid sinna aastaringselt.

Tänu projektile on kohalikele elanikele loodud kuus täiskohaga ja kolm osalise tööajaga töökohta ning peamiselt töötavad nendel ametikohtadel kalurite sugulased. Akvaariumit aitab hooldada merebioloogist vabatahtlik ja hiljuti loodi üleminekuaastate õpilaste jaoks ka merekaitseprogramm.

Results: 
 • Uus tubane turistikeskus Achillis
 • 98 000 turisti ja 1500 õpilast alates 2016. aastast
 • 6 täiskohaga ja 3 osalise tööajaga kohalikku töökohta
 • Kohaliku võrgustiku loomine koos teiste turismi sihtrühmadega
Transferability: 

Kohalikud piirkonnad peaksid vaatama, kuidas nad saaksid realiseerida kohapeal olevat potentsiaali, ja leidma lahendusi kohalikele probleemidele.

Lessons & contribution to CLLD objectives: 

Õppetunnid: üks suurimaid väljakutseid oli rahastuse leidmine, kuna avaliku sektori raha kasutamisele kehtivad ranged piirangud. Alternatiivse rahastuse leidmiseks lisati akvaarium ja külastuskeskus kohalikesse arenduskavadesse.

CLLD (community-led local development) (kogukonna juhitud kohalik areng) eesmärkide täitmine: b) kaubandusliku kalapüügi mitmekesisuse toetamine ja kohalike töökohtade loomine

Funding

Total project cost €462 500
FLAG grant €120 000
 • EU contribution (EMFF): €60 000
 • Public contribution (national): €60 000
Beneficiary contribution €342 500
 • Fáilte Ireland
  40 000
  Donations
  30 000
  Mayo County Council
  38 000
  Bank Loan
  115 000
  LEADER
  89 500
  Udaras
  30 000

Project information

Timeframe of implementation From Sep 2015 to Mar 2018
Sea Basins
Type of area
Theme

Beneficiary

Comhlacht Forbartha Áitiúil Acla Teo (CFÁA) (The Achill Local Development Company)

Contact details

FLAG Contacts

Mr. Declan Nee
+353 95 44973
Ireland
Publication date: 
13/03/2020
PDF Version