Tytuł
(zgodnie z nietechnicznym streszczeniem projektu)
Wpływ drogi podania ludzkich mezenchymalnych komórek zrębu pochodzenia tłuszczowego (hADSC) na proces naprawy uszkodzonej tkanki mięśniowej
Identyfikator OR
RA-PL-018669 v.1, 18-07-2024
Identyfikator krajowy OR
Pole nie zostanie opublikowane.
Identyfikator NSD
NTS-PL-830334
Identyfikator krajowy NSD
Pole nie zostanie opublikowane.
Państwo
Polska
Język
pl
Składany na poziomie UE
Pole nie zostanie opublikowane.
tak
Przyczyny oceny retrospektywnej
Obejmuje dotkliwe procedury
tak
Wykorzystuje zwierzęta z rzędu naczelnych
Inna przyczyna
Wyjaśnienie innego powodu oceny retrospektywnej
Realizacja celów
Proszę krótko wyjaśnić, czy i w jakim stopniu cele określone w zatwierdzonym projekcie zostały osiągnięte. Proszę podać powody, jeżeli cele nie zostały osiągnięte. Czy istnieją jakiekolwiek inne istotne ustalenia? Jakie korzyści wynikają z dotychczasowych prac i czy spodziewane są dalsze korzyści? Czy wyniki tego projektu zostały rozpowszechnione, w tym w przypadkach, w których nie udowodniono hipotez? Jeśli tak, proszę opisać, w jaki sposób. Jeśli nie, proszę wskazać, kiedy oczekuje się, że wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości i w jaki sposób.
Cel doświadczenia został zrealizowany. Celem badania była ocena wpływu drogi podania ludzkich mezenchymalnych komórek zrębu pochodzenia tłuszczowego (hADSC) na proces naprawy uszkodzonego mięśnia, powstałego w wyniku podwiązania tętnicy udowej kończyny tylnej myszy. Wyniki badania mogą przyczynić się do polepszenia wiedzy oraz skuteczności stosowanych terapii w leczeniu pacjentów z krytycznym niedokrwieniem kończyny, jak również pacjentów z innymi chorobami niedokrwiennymi np. zawał mięśnia sercowego. Wyniki badań będą opublikowane: The comparison of Adipose Derived Stromal Cells (ADSCs) delivery method in a murine model of hindlimb ischemia Ewelina Pilny; Justyna Czapla; Alina Drzyzga; Ryszard Smolarczyk; Sybilla Matuszczak; Magdalena Jarosz-Biej; Łukasz Krakowczyk; Tomasz Cichon Stem Cell Research & Therapy
Rzeczywiste szkody
Liczba zwierząt według rzeczywistego stopnia dotkliwości
Gatunek
Łączna liczba
Liczba zwierząt według rzeczywistego stopnia dotkliwości
Terminalne
Łagodne
Umiarkowane
Dotkliwe
Myszy (Mus musculus)
60
0
0
0
60
Jak kształtują się liczba wykorzystanych zwierząt i rzeczywisty stopień dotkliwości w porównaniu z szacowanymi? W przypadku gdy rzeczywiste wartości liczbowe są wyższe niż szacunkowe, proszę przedstawić wyjaśnienie. Proszę podać wyjaśnienie, jeżeli rzeczywista liczba jest niższa, chyba że różnica ta wynika z ograniczenia lub udoskonalenia.
Szacowana do wykorzystania liczba zwierząt = 60. Rzeczywista liczba wykorzystanych zwierząt = 60.
Szacowany stopień dotkliwości procedur: dotkliwa = 60 zwierząt. Rzeczywisty stopień dotkliwości procedur: dotkliwa = 60.
Jak wygląda los zwierząt utrzymywanych przy życiu po zakończeniu badania w porównaniu z szacunkami? Proszę przedstawić wyjaśnienie.
Po zakończeniu badania wszystkie pozostałe przy życiu myszy (60) zostały poddane eutanazji ze względu na konieczność pobrania tkanek do dalszych badań umożliwiających realizację celów doświadczenia.
Wszelkie elementy, które mogą przyczynić się do dalszego wdrażania zasady 3R:
1. Zastąpienie
Czy dzięki wiedzy uzyskanej w ramach tego projektu zidentyfikowano/rozwinięto nowe podejścia, które mogłyby zastąpić niektóre lub wszystkie przypadki wykorzystania zwierząt w podobnych projektach (w tym opracowanie/zatwierdzenie nowych technik in vitro lub in silico)?
Wiedza uzyskana w ramach tego projektu nie daje podstaw do wdrożenia metody alternatywnej (bez wykorzystania zwierząt) do wykonywania badań. Nie ma modeli innych niż zwierzęcy pozwalający na uzyskanie stanu niedokrwienia kończyn analogicznego do stanu obserowownego u ludzi.
2. Ograniczenie
W oparciu o wiedzę uzyskaną w ramach tego projektu, czy można ulepszyć projekt badania, aby umożliwić dalsze ograniczenie wykorzystania zwierząt, i jeśli tak, to w jaki sposób? Proszę podać wyjaśnienie, w przypadku gdy liczba wykorzystanych zwierząt była niższa od pierwotnie oszacowanej.
Wiedza uzyskana w ramach tego projektu pokazuje, że liczba myszy wykorzystanych w badaniach została ograniczona do poziomu niezbędnego do osiągnięcia założonego celu. Ponadto został pobrany i zamrożony (-80°C) materiał tkankowy, który może być wykorzystany do dalszych oznaczeń bez konieczności wykorzystania dodatkowych zwierząt.
3. Udoskonalenie
Proszę podać wyjaśnienie, w przypadku gdy rzeczywisty stopień dotkliwości był niższy od pierwotnie oszacowanego. W oparciu o wiedzę uzyskaną w ramach tego projektu, czy stosowane modele zwierzęce są nadal najbardziej odpowiednie? Proszę podać, w zależności od przypadku, według gatunku/modelu. Proszę podać wykaz nowych form udoskonalenia wprowadzonych w trakcie realizacji projektu w celu zmniejszenia szkód wyrządzanych zwierzętom lub poprawy ich dobrostanu. Jakie są potencjalne możliwości dalszego udoskonalenia w przyszłości, na przykład powstające technologie, techniki, ulepszone metody oceny dobrostanu, wcześniejsze zakończenie procedury, środki utrzymania/środki hodowli?
W trakcie realizacji projektu zastosowano standardowe formy udoskonalenia w celu zmniejszenia szkód wyrządzanych zwierzętom i poprawy ich dobrostanu. Dane z przeprowadzonego doświadczenia wskazują, że zwierzęta były pod opieką wykwalifikowanego personelu i stałą opieką weterynaryjną, a doświadczenie zaplanowano w taki sposób aby do minimum ograniczyć ból i stres myszy.
4. Inne
W jaki sposób są rozpowszechniane wnioski dotyczące dalszej realizacji zasady 3R?
Wnioski dotyczące realizacji zasad 3R są rozpowszechniane poprzez zamieszczanie wyników ocen retrospektywnych w BIP.
Dodatkowe pola
Pole krajowe 1
Pole nie zostanie opublikowane.
Pole krajowe 2
Pole nie zostanie opublikowane.
Pole krajowe 3
Pole nie zostanie opublikowane.
Pole krajowe 4
Pole nie zostanie opublikowane.
Pole krajowe 5
Pole nie zostanie opublikowane.
Link do poprzedniej wersji OR poza systemem KE
Link do NSD, do którego odnosi się niniejsza OR, które nie jest w systemie KE.