„Оценка на фармакокинетични параметри на двойно саморегулиращи се системи с алендронат натрий за орално приложение”.
Идентификатор на НТО
NTS-BG-552073 v.1, 28-12-2023
Национален идентификатор на нетехническото обобщение на проекта (НТО)
Полето няма да бъде публикувано.
Държава
България
Език
bg
Подаване в ЕС
Полето няма да бъде публикувано.
да
Продължителност на проекта, изразена в месеци.
24
Ключови думи
алендронат натрий
микроемулсии
бионаличност
Цел(и) на проекта
Транслационни и приложни изследвания: Смущения на ендокринната система/метаболизма при човека
Цели и прогнозирани ползи от проекта
Опишете целите на проекта (например справяне с някои неизяснени въпроси от научно естество или с научни или клинични потребности).
Транслационни или приложни изследвания. Разработване, производство или изпитване на качеството, ефективността и безопасността на лекарства, храни, и фуражи и други вещества или продукти
Какви са потенциалните ползи, които могат да произтекат от този проект? Обяснете как може да се постигне напредък в науката или какви ползи в крайна сметка може да принесе проектът за хората, животните или околната среда. Когато е приложимо, направете разграничение между краткосрочни ползи (в рамките на срока на проекта) и дългосрочни ползи (които могат да се натрупат след приключването на проекта).
Доказване на ефективността и безопасноста на създадените лекарствени форми за перорално приложение с включен алендронат натрий, с установена по-добра стабилност, по-добра бионаличност и респективно очаквано по-добър клиничен ефект
Прогнозирани вреди
При какви процедури обикновено ще се използват животните (например инжекции, хирургически процедури)? Посочете броя и продължителността на тези процедури.
Животните ще бъдат разпределени в 10 групи по 6 животни.
Преди прожевдането на Експеримент 1 - проследяване на абсорбцията на Алендронат натрий, включен в ДСЕЛДС на гладно и хистопатологично изследване на храносмилателната мукоза.
Животните ще имат постояненн достъп до вода, но 24 часа ще са без прием на храна.
1 група - контролна - без третиране;
2. група - референтна - положителна контрола;въвежда се разтвор /суспензия на Алендронат от одобрен за употреба в хуманната медицина лекарствен продукт.
Групите 3-10 - ще бъде въведено ДСЕЛДС И Алендронат натрий в различни дози парентерално, еднократно, посредством интрагастрална сонда.
група 3 - ДСЕЛДС М1-Алдроденат натрий;
група 4 - ДСЕЛДС М1;
група 5 - ДСЕЛДС М2-Алдроденат натрий;
група 6 - ДСЕЛДС М2;
група 7 - ДСЕЛДС М3-Алдроденат натрий;
група 8 - ДСЕЛДС М3;
група 9 - ДСЕЛДС М4.
ДСЕЛДС - Двойно самоемулгиращи се лекарство-доставящи системи
Експеримент 2 - изследване на влиянието на храната върху абсорбцията на Алендронат натрий, включен в ДСЕЛДС.
В този експеримент ще бъде проучено влиянието на хранат върху поведението на лекарствените форми в процесите на абсорбцуия. Броят на животните по групи е както в експеримент 1. На животните ще бъдат въвденеи еднократно вществат, посочени в експеримент 1. Животните ще бъдат анестезирани кратко с цел получаване на кръвни проби.
Експеримент 3 - проследяване на елиминирането на Алендронат натрийй, включен в ДСЕЛДС:
Животните ще имат свободен достъп до вода (без храна) - моделите от Експеримент 1 ще бъдат въведени чрез интрагастрална сонда, еднократно, в деня на изпитването в доза 5 мг/кг телесно тегло за моделите, съдържащи Алендронат натрий. В продължение на 24 часа ще се извършва пробовземане на урина.
Какви са очакваните въздействия/неблагоприятни последици върху животните, например болка, загуба на тегло, неактивност/намалена подвижност, стрес, необичайно поведение, и каква е продължителността на тези последици?
Съгласно проведено фармакокинетично проучване, при което се поставя една доза и се вземат ограничен брой кръвни проби, не се очакват забележими неблагоприятни последици върху животните.
Какви видове и брой животни се очаква да бъдат използвани? Какви са очакваната тежест и броят на животните във всяка категория тежест (по видове)?
Вид
Общ брой
Планиран брой за категория тежест
С необратим край
Лека
Средна
Тежка
Плъхове (Rattus norvegicus)
180
0
180
0
0
Какво ще се случи с животните, които са останали живи в края на процедурата?
Вид
Прогнозен брой животни, които да бъдат повторно използвани, да бъдат върнати в местообитание/животновъдна система или да бъдат повторно настанени
Повторно използвани
Върнати
Повторно настанени
Плъхове (Rattus norvegicus)
0
0
120
Посочете причините за планираната съдба на животните след процедурата.
Настоящият проект касае прилагането на in/ех vivo експериментални изследвания на подобрените характеристики за преодоляване на биологичните бариери (повишаване на оралната бионаличност) на предложените от екипа моделни състави на ДСЕЛДС с алендронат натрий, както и комбинация между тях. С цел проследяване на абсорбцията на Алендронат натрий, включен в ДСЕЛДС е необходимо част от опитните животни да бъдат евтаназирани по хуманен начин след използване на подходяща анестезия за хистопатологично изследване на храносмилателната мукоза. Останалите 120 броя животни не представляват опасност за другите животни и околната среда и ще бъдат върнати във Вивариума.
Прилагане на принципа на заместването, намаляването и облекчаването
1. Заместване
Посочете наличните в тази област алтернативи, които не включват животни, и защо те не могат да бъдат използвани за целите на проекта.
Освен познатите in vitro методи, за по-голяма точност и достоверност обикновено се прилага комбинация от in vitro и in vivo методи.Фармакокинетичните аспекти от изследването не могат да бъдат проведени адекватно и достоверно без участието на жив организъм, което определя необходимостта от използване на животни в опити. Експерименталните фармакокинетични изследвания с участието на животни дават най-достоверната и прецизна оценка при такива проучвания.
2. Намаляване
Обяснете как е бил определен броят на животните за този проект. Опишете стъпките, предприети за намаляване на броя на животните, които ще се използват, и принципите, използвани за проектиране на проучванията. Ако е приложимо, опишете практиките, които ще бъдат използвани в рамките на целия проект, за да се сведе до минимум броят на използваните животни в съответствие с научните цели. Тези практики може да включват например пилотни проучвания, компютърно моделиране, споделяне на тъкани и повторно използване.
Броят на животните е сведен до минимум, като са включени по 6 животни в група, съгласно литературните данни. С цел получаване на максимално достоверна информация от опитните, животни те ще бъдат изследвани по разнообразни методики. За да се осигури постигането на желания резултат чрез използването на минимален брой животни, е извършена и консултация с биостатистик.
3. Облекчаване
Дайте примери за конкретни мерки (напр. засилено наблюдение, следоперативни грижи, облекчаване на болката, обучаване на животните), които ще бъдат предприети във връзка с процедурите, за да се сведат до минимум последиците (вредите) за благосъстоянието на животните. Опишете механизмите за възприемане на нови техники за облекчаване на използването на животни по време на жизнения цикъл на проекта.
Експериментите са леки и включват рутинни методи, които предвиждат използването на подходяща анестезия.
Обяснете избора на видове и свързаните с тях етапи от живота
Плъховете Wistar са удачен биологичен вид, поради лесното и сравнително евтино отглеждане на поколенията им.
Проект, избран за ретроспективна оценка
Проект, избран за РО?
не
Краен срок за РО
Причини за ретроспективната оценка
Съдържа тежки процедури
Използва нечовекоподобни примати
Друга причина
Обяснение на другата причина за ретроспективната оценка
Допълнителни полета
Национално поле 1
Полето няма да бъде публикувано.
Национално поле 2
Полето няма да бъде публикувано.
Национално поле 3
Полето няма да бъде публикувано.
Национално поле 4
Полето няма да бъде публикувано.
Национално поле 5
Полето няма да бъде публикувано.
Начална дата на проекта
Полето няма да бъде публикувано.
Крайна дата на проекта
Полето няма да бъде публикувано.
Дата на одобрението на проекта
Полето няма да бъде публикувано.
Код по Международната класификация на болестите 1
Полето няма да бъде публикувано.
Код по Международната класификация на болестите 2
Полето няма да бъде публикувано.
Код по Международната класификация на болестите 3
Полето няма да бъде публикувано.
Връзка към предишната версия на НТО извън системата на Европейската комисия