28-denní studie toxicity s opakovaným subkutánním podáním u psů s bezpečnostní farmakologií, TK a 14-denním přežitím
Identifikátor NSPP
NTS-CZ-731406 v.1, 10-06-2022
Vnitrostátní identifikátor NSPP
Pole nebude zveřejněno.
Země
Česká republika
Jazyk
cs
Předkládání EU
Pole nebude zveřejněno.
ano
Doba trvání projektu vyjádřená v měsících
2
Klíčová slova
pes
opakované podání
Parkinsonova choroba
Účel (Účely) projektu
Použití pro legislativní účely a běžnou výrobu: Zkoušení toxicity a jiné zkoušky bezpečnosti včetně farmakologie
Cíle a předpokládané přínosy projektu
Popište cíle projektu (například řešení některých vědeckých neznámých nebo vědeckých či klinických potřeb).
Cílem studie je stanovení toxicity po opakovaném subkutánním podání psům, stanovení základního toxikokinetického profilu a základních informací o bezpečnostní farmakologii testované látky. Testovaná látka je peptid působící jako neuroprotektivum pro dopaminergní neurony ve stresu, např. u Parkinsonovy choroby. Dávky budou stanoveny na základě výsledků předcházející studie DRF u psů. Podle výsledků studií po opakovaném s.c. podání potkanům nebyly zaznamenány žádné nálezy související s toxicitou testované látky. Testování bude probíhat v rámci preklinického hodnocení pro potřeby registrace nových léčiv v souladu se směrnicemi ICH (International Conference on Harmonisation) M3(R2) a S3A pro preklinické hodnocení farmaceutik.
Jaké potenciální přínosy mohou plynout z tohoto projektu? Vysvětlete, jak lze dosáhnout vědeckého pokroku nebo jaký mohou mít z projektu v konečném důsledku prospěch lidé, zvířata či životní prostředí. V příslušných případech rozlišujte mezi krátkodobými (v době trvání projektu) a dlouhodobými přínosy (které se mohou projevit až po skončení projektu).
Testování bude probíhat v rámci preklinického hodnocení pro potřeby registrace nových léčiv v souladu se směrnicemi ICH (International Conference on Harmonisation) M3(R2) a S3A pro preklinické hodnocení farmaceutik.
Předpokládané újmy
K jakým postupům budou zvířata zpravidla používána (například injekce, chirurgické zákroky)? Uveďte počet těchto postupů a dobu jejich trvání.
Opakovaná subkutánní aplikace testované látky ve formě roztoku . Odběry krve pro toxikokinetické vyšetření (max. 7 odběrů v průběhu 24 hodin) v objemu max. 2.0 mL/odběr.
Jaké jsou očekávané dopady / nepříznivé účinky na zvířata (například bolest, ztráta hmotnosti, nečinnost / snížená hybnost, stres, neobvyklé chování) a doba trvání těchto účinků?
Vzhledem k již získaným výsledkům předchozích studií a volbě dávek lze vyloučit závažné zhoršení životních podmínek zvířat ve vyšších dávkách nebo úhyn.
Jaké druhy a počty zvířat mají být podle očekávání používány? Jaké se očekávají stupně závažnosti a počty zvířat v jednotlivých kategoriích závažnosti (podle druhu)?
Druh
Celkový počet
Odhadovaný počet podle závažnosti
Postupy, při nichž již zvíře nenabude vědomí
Mírné
Střední
Závažné
pes domácí (Canis familiaris)
32
0
0
32
0
Co se stane se zvířaty, která jsou na konci postupu ponechána naživu?
Druh
Odhadovaný počet zvířat k opětovnému použití, zvířat, která budou navrácena do přírodního stanoviště či systému chovu, nebo zvířat k umístění do zájmového chovu
Opětovné použití
Navrácení
Umístění do zájmového chovu
Uveďte důvody pro plánovaný osud zvířat po provedení postupu.
Vzhledem k typu studie (28-denní podání) a tudíž nutnosti provést histopatologické vyšetření ke zjištění možných toxických účinků testované látky, budou zvířata usmrcena osobou odborně způsobilou i.v. aplikací přípravku Exagon dle SPC.
Uplatňování 3R
1. Nahrazení
Uveďte, jaké alternativy bez použití zvířat jsou v této oblasti dostupné a proč nemohou být použity pro účely tohoto projektu.
Pro stanovení toxicity po opakovaném subkutánním podání, stanovení základního toxikokinetického profilu a základních informací o bezpečnostní farmakologii testované látky neexistuje alternativní metoda (viz použité zdroje). Testování bude probíhat v rámci preklinického hodnocení pro potřeby registrace nových léčiv v souladu se směrnicemi ICH (International Conference on Harmonisation) M3(R2) a S3A pro preklinické hodnocení farmaceutik. Použité zdroje:
http://www.ich.org/products/guidelines/safety/article/safety-guidelines.html
http://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp?curl=pages/regulation/general/general_content_000083.jsp&mid=WC0b01ac0580027548
2. Omezení
Vysvětlete, jaký počet zvířat byl pro tento projekt stanoven. Popište kroky, které byly podniknuty ke snížení počtu používaných zvířat, a zásady použité k vytvoření studií. Případně popište postupy, které budou používány po celou dobu trvání projektu za účelem minimalizace počtu používaných zvířat a které odpovídají vědeckým cílům. Mezi tyto postupy mohou patřit např. pilotní studie, počítačové modelování, sdílení tkání a opakované použití.
Studie je prováděna na minimálním možném počtu zvířat tak, aby získané výsledky poskytly požadované informace o toxicitě po opakovaném podání, o základním toxikokinetickém profilu testované látky a základních informacích o bezpečnostní farmakologii testované látky pro potřeby následných studií a registrace.
3. Šetrné zacházení
Uveďte příklady konkrétních opatření (např. zvýšené pozorování, pooperační péče, tlumení bolesti, výcvik zvířat) přijatých v souvislosti s postupy k minimalizaci nákladů na dobré životní podmínky (újmy) zvířat. Popište mechanismy k přijímání vznikajících zmírňujících postupů v době trvání projektu.
Se zvířaty bude zacházeno v rámci standardních a schválených postupů práce se zvířaty, které vylučují nehumánní zacházení a minimalizují možný stres a utrpení zvířat na nejnižší možnou úroveň. Veškeré úkony (odběry krve, moči, s.c. aplikace apod.) jsou prováděny obdobně, jak je tomu běžné v humánní a veterinární praxi. Množství odběrů (max. 7 odběrů během 24 hodin) ani objem jednotlivých vzorků odebrané krve (max. 5 mL) nepředstavuje pro zvířata nepřiměřenou zátěž či ohrožení zdravotního stavu.
Vysvětlete výběr druhů a souvisejících životních stádií.
Laboratorní psi jsou vhodným modelovým organismem pro tento typ studie jako zástupce nehlodavců. Alternativní metoda pro tento typ pokusu neexistuje.