Immunizacja oraz pozyskiwanie krwi od koni (Equus caballus) w celu możliwości wytworzenia wzorca do flokulacji niezbędnego w trakcie badań analitycznych niezbędnych do dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego Szczepionka tężcowa adsorbowana oraz badań analitycznych substancji czynnej Toksoid tężcowy.
Identyfikator SND
NTS-PL-820868 v.1, 03-08-2022
Identyfikator krajowy SND
Pole nie zostanie opublikowane.
Państwo
Polska
Język
pl
Składany na poziomie UE
Pole nie zostanie opublikowane.
tak
Czas trwania projektu wyrażony w miesiącach.
60
Słowa kluczowe
immunizacja
koń (Equus caballus)
surowowica tężcowa
badania wymagane prawem
Cel(e) projektu
Badania w celach regulacyjnych i produkcja rutynowa: Kontrola jakości (w tym badanie bezpieczeństwa i aktywności biologicznej serii)
Cele i przewidywane korzyści projektu
Proszę opisać cele projektu (na przykład zbadanie pewnych niewiadomych naukowych lub odpowiedzenie na potrzeby naukowe lub kliniczne).
Celem procedury jest pozyskanie materiału biologicznego (surowicy końskiej) w celu wytworzenia wzorca o sprecyzowanym składzie stosowanego w trakcie rutynowego wytwarzania substancji czynnej (Toksoid tężcowy) oraz produktu leczniczego (Szczeponka tężcowa adsorbowana).
Jakie są potencjalne korzyści wynikające z tego projektu? Należy wyjaśnić, w jaki sposób projekt może przyczynić się do postępów w nauce, lub też jakie ostateczne korzyści mogą z niego czerpać ludzie, zwierzęta lub środowisko. W stosownych przypadkach należy wprowadzić rozróżnienie między korzyściami krótkoterminowymi (w czasie trwania projektu) i długoterminowymi (które mogą się pojawić po zakończeniu projektu).
Korzyściami realnymi z realizacji projektu jest wytworzenie wzorca wymaganego prawem stosowanego w trakcie rutynowego wytwarzania substancji czynnej (Toksoid tężcowy) oraz produktu leczniczego (Szczeponka tężcowa adsorbowana).
Przewidywane szkody
W jakich procedurach będą zazwyczaj stosowane zwierzęta (na przykład wstrzykiwanie, zabiegi chirurgiczne)? Proszę wskazać liczbę i czas trwania tych procedur.
Zwierzęta będą stosowane w jednej Procedurze obejmującej dwie czynności: immunizację oraz pobór krwi:
1. Immunizacja poprzez podanie antygenu w pobliżu głównych węzłów chłonnych w iniekcji podskórnej. Zabieg podania trwa około 5 minut; pozyskanie krwi z żyły jarzmowej trwa około 20-30 minut.
2. Pobór z żyły szyjnej zewnętrznej krwi od koni. Czas trwania zabiegu 20-30 minut.
3. Jedno zwierze będzie przechodzić maksymalnie 4 procedury w roku przez maksymalnie 5 lat w sposób określony w art. 12 Ustawy DU 26.02.2015 poz. 266. przez maksymalnie 5 lat.
Jakie są przewidywane/szkodliwe skutki dla zwierząt, na przykład ból, utrata masy ciała, brak aktywności / ograniczona mobilność, stres, nietypowe zachowania i czas trwania tych skutków?
1. W miejscu wstrzyknięcia toksoidu/toksyny mogą pojawiać się krótkotrwałe obrzęki, ustępujące zwykle po 24 godzinach. Również na podbrzuszu mogą pojawiać się obrzęki zastoinowe, ginące zwykle po kilku dniach. W tym przypadku pomaga znacznie ruch konia na wybiegu.
2. W miejscu poboru krwi z żyły szyjnej zewnętrznej w trakcie poboru krwi zwierzę odczuwa ból zmniejszany po przez podanie leków przeciwbólowych. W trakcie zabiegu zwierzę odczuwa stres zmniejszany do minimum poprzez podanie leków uspokajających.
Zgodnie z przewidywaniami jakie gatunki i jaka liczba zwierząt będą wykorzystywane? Jaka jest oczekiwana dotkliwość i liczba zwierząt w każdej kategorii dotkliwości (w podziale na gatunki)?
Gatunek
Łączna liczba
Szacunkowa liczba dla każdej kategorii dotkliwości
Terminalne
Łagodne
Umiarkowane
Dotkliwe
Konie, osły i ich mieszańce (Equidae)
6
0
0
6
0
Co stanie się ze zwierzętami utrzymanymi przy życiu po zakończeniu procedury?
Gatunek
Szacunkowa liczba zwierząt przeznaczonych do ponownego wykorzystania, przywrócenia do siedliska/systemu hodowlanego lub objętych programami znajdowania nowego domu
Do ponownego wykorzystania
Przywróconych
Objętych programami znajdowania nowego domu
Konie, osły i ich mieszańce (Equidae)
6
0
6
Proszę podać powody planowanego losu zwierząt po zakończeniu procedury.
Nie ma potrzeby uśmiercania zwierząt w ramach planowanego doświadczenia.
Stosowanie zasady 3R
1. Zastąpienie
Proszę wskazać, jakie alternatywne rozwiązania bez wykorzystania zwierząt są dostępne w tej dziedzinie i dlaczego nie mogą być wykorzystane do celów projektu.
Ze względu na konieczność zastosowania w teście flokulacji (wymaganym prawem) przeciwciał wychwytujących całą odpowiedź immunologiczną zwierzęcia niemożliwe jest zastąpienie immunizacji i poboru krwi od koni metodami in vitro, gdyż na obecnym poziomie wiedzy zakłada się iż że metody nie pochodzące od zwierząt nie spełniają wymogu wysokiego potencjału reaktywności krzyżowej (Viegas Barroso, J.F., Halder, M.E. and Whelan, M., EURL ECVAM Recommendation on Non-Animal-Derived Antibodies, EUR 30185 EN, Publications Office of the European Union, Luxembourg, 2020).
2. Ograniczenie
Proszę wyjaśnić, w jaki sposób określono liczbę zwierząt koniecznych do celów tego projektu. Proszę opisać kroki podjęte w celu ograniczenia liczby wykorzystywanych zwierząt oraz zasady zastosowane przy projektowaniu badania. W stosownych przypadkach, proszę opisać praktyki, które będą stosowane w całym projekcie w celu zminimalizowania liczby wykorzystywanych zwierząt zgodnie z celami naukowymi. Praktyki te mogą obejmować np. badania pilotażowe, modelowanie komputerowe, dzielenie się tkankami i ponowne wykorzystywanie.
W celu ograniczenia ilości zwierząt biorących udział w doświadczeniu konie są wykorzystywane ponownie tj. po immunizacji i poborze krwi będzie następował okres „odpoczynku” zwierzęcia po czym będzie prowadzona ponowna immunizacja i pobór krwi/osocza. Te same zwierzęta będą brały udział w procedurach zwykle przez kilka lat. W zależności od stanu zdrowia zwierząt będą przechodzić maksymalnie 4 procedury w roku w sposób określony w art. 12 Ustawy DU 26.02.2015 poz. 266.
Opanowanie technik i metod doświadczalnych pozwala zredukować liczbę zwierząt ze względu na fakt, że w organizmie konia znajduje się od 8,4 do 10 % krwi w stosunku do masy ciała, co czyni go dawcą dużej ilości krwi przy jednokrotnym udziale w procedurze.
3. Udoskonalenie
Proszę podać przykłady konkretnych środków (np. wzmożone monitorowanie, opieka pooperacyjna, terapie przeciwbólowe, trening zwierząt), które należy podjąć w związku z procedurami w celu zminimalizowania szkód dla dobrostanu zwierząt. Proszę opisać mechanizmy wprowadzania technik w zakresie łagodzenia szkód pojawiających się w czasie trwania projektu.
1. Konie będą obsługiwane przez wykwalifikowaną obsługę, z wieloletnim doświadczeniem, której los i dobro koni nie są obojętne. Personel stale poszerza swoją wiedzę i doskonali umiejętności
w zakresie prowadzenia procedur.
2. Zwierzęta będą miały zapewnioną stałą opiekę lekarsko-weterynaryjną.
3. Konie będą miały zapewnione odpowiedne dla gatunku warunki, tak by zapewnić im maksymalny dobrostan i w jak największym stopniu zminimalizować dotkliwość procedury.
4. Konie będą miały kontakt wyłącznie z obsługą stajni i wykonującymi procedury w celu minimalizacji ich stresu i lęku.
5. Przed przystąpieniem do udziału w procedurze, koń będzie przyzwyczajany do obsługi
i wykonywanych na nim w przyszłości zabiegów, co zmniejszy jego stres podczas wykonywania procedur.
6. Przed przystąpieniem do procedury konie będą otrzymywały środki uśmierzające ból.
7. Podczas procedury będzie prowadzona ocena możliwości poprawienia technik ich wykonywania.
8. Użytkownik będzie analizował możliwość zwiększenia czasu regeneracji konia po zabiegu oraz doskonalenia sposobu opieki nad zwierzętami.
9. W ramach w składanego wniosku nie zostaną wykonane prace związane z próbami przeprowadzenia automatycznej plazmaferezy krwi koni celem pozyskania osocza ze zwrotem elementów morfotycznych do krwioobiegu. Wyniki wewnętrznych badań dotyczące pozyskania przeciwciał z osocza końskiego uzyskane w trakcie realizacji wcześniejszej zgody Lokalnej Komisji Etycznej u wskazały, iż w trakcie oczyszczania przeciwciał z osocza w przeciwieństwie z materiału pozyskiwanego z surowicy obserwowane są polimery i dimery przeciwciał w produkcie finalnym. W związku z brakiem na chwile obecną metody usuwania tych zanieczyszczeń oraz koniecznością wytworzenia wzorca spełniającego rygorystyczne wymagania (obecność polimerów i dimerów przeciwciał zmieniałoby obraz odczynu flokulacji) planowane jest wyłącznie pozyskiwanie krwi na skrzep w celu pozyskania surowicy odpornościowej. W miarę postępów prac związanych z próbami oczyszczania zanieczyszczeń w produkcie wytwarzanym z osocza w Wnioskodawca deklaruje, iż jeżeli uzyskane dane pozwolą na stosowanie procesu plazmaferezy zwróci się do Komisji o zgodę na 3 czynność opisującą proces plazmaferezy.
Proszę wyjaśnić wybór gatunków i powiązanych etapów życia.
Pobór krwi z immunizowanych koni jest niezbędny w celu wykonania badania zgodnego z wymaganiami Monografii 01/2008/20727 Farmakopei Europejskiej. Do doświadczenia wybrano dorosłe wykastrowane konie w celu uniknięcia immunizacji ciężarnych klaczy.