Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата

Показване на повечеПоказване на по-малко

В този раздел са описани инициативите на държавите членки за насърчаване на използването на Хартата на основните права на ЕС и повишаване на осведомеността за нея на национално равнище.

Целта на този раздел е да предостави следната информация:

  • примери за правителствени инициативи за всяка държава членка, с които активно се насърчава използването на Хартата и се повишава осведомеността за нея в рамките на законодателните, административните и правоприлагащите органи и съдебната власт.
  • примери за това как държавите членки информират гражданите за техните права по Хартата и как си сътрудничат с различни участници, като например организации на гражданското общество, национални институции по правата на човека, органи по въпросите на равенството или академичните среди, за да се гарантира, че Хартата се прилага компетентно.
  • примери за неправителствени инициативи, които насърчават използването и осведомеността за Хартата.
Последна актуализация: 22/11/2021

Тази страница се поддържа от Европейската комисия. Информацията на тази страница не отразява задължително официалната позиция на Европейската комисия. Комисията не поема никаква отговорност по отношение на информацията или данните, които се съдържат или са споменати в този документ. За да се запознаете с правилата относно авторското право за страниците на ЕС, моля прочетете правната информация.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Германия

Държавни политики, които насърчават използването и осведомеността за Хартата сред законодателите, администрацията, правоприлагащите и съдебните органи.

На национално равнище:

В Наръчника за изготвяне на законодателство (Handbuch der Rechtsförmlichkeit), публикуван от Федералното министерство на правосъдието и защитата на потребителите (Bundesministerium der Justiz und für Verbraucherschutz), в който се съдържат препоръки относно формата и изготвянето на предложените от федералните министерства закони и нормативни актове, се казва, че законопроектите, предназначени за привеждане на федералния закон в съответствие с правото на Европейския съюз, трябва да бъдат съвместими с Хартата. Когато такива връзки съществуват, това трябва да бъде обяснено в обяснителния меморандум.

Връзката отваря нов прозорецhttp://www.bmjv.de/DE/Themen/RechtssetzungBuerokratieabbau/HDR/HDR_node.html

В „Националния план за действие за борба с расизма — Позиции и мерки за справяне с идеологиите на неравенството и свързаната с него дискриминация“ (2017 г.) Хартата на основните права на ЕС изрично се посочва в контекста на правното основание и правната рамка (стр. 12 от превода на английски език). Националният план за действие следва да продължи да се разглежда като установена от федералното правителство рамка, която и в бъдеще ще остане предмет на обмен с гражданското общество.

Връзката отваря нов прозорецhttp://www.bundesregierung.de/breg-de/suche/nationaler-aktionsplan-gegen-rassismus-1145356

Германската съдебна академия (Deutsche Richterakademie) (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.deutsche-richterakademie.de/) предлага семинари и конференции относно прилагането на Хартата.

Така например по време на мероприятието „Въведение в европейското право“ на Германската съдебна академия, което е предназначено за съдии и прокурори, се разглеждат основните принципи на правото на ЕС, включително Хартата, и влиянията на правото на ЕС върху националните правни системи.

Конференцията „Административна юрисдикция — ефективна съдебна защита в ежедневната практика“, предлагана от Германската съдебна академия, е предназначена за съдиите в административните съдилища и по време на нея се разглеждат теми, включващи правата на човека в ежедневната съдебна практика.

Хартата е включена в различни учебни програми на Федералния университет за приложни административни науки (Hochschule des Bundes für öffentliche Verwaltung) (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.hsbund.de/).

Департамент „Обща вътрешна администрация“ включва Хартата в курса за получаване на диплома по „административно управление“. Най-общо казано, основните права и/или правата на човека вече не се разглеждат единствено на национално равнище, а по-скоро се използва цялостен подход, като се вземат предвид всички приложими за Федерална република Германия кодификации на основни права и/или права на човека, т.е. Основният закон (Grundgesetz), Хартата и Европейската конвенция за правата на човека.

В департамент „Федерална полиция“ Хартата се разглежда по време на основната учебна програма като част от модула „Права на човека и демокрация в ЕС“ под заглавието „Европейска защита на основните права“.

В департамент „Федерална криминална полиция“ Хартата е включена в бакалавърската програма, където тя се обсъжда както във връзка със задължението на полицията да зачита при своите действия основните права и правата на човека, така и във връзка с прилагането на Директива (ЕС) 2016 /680.

В департамент „Разузнавателните служби“ Хартата е включена като част от предметите „Европейско и международно право“, „Закон за разузнавателните служби“ и „Конституционно право“.

Федералната агенция по публична администрация (Bundesakademie für die öffentliche Verwaltung — BAköV) (Връзката отваря нов прозорецhttps://www.bakoev.bund.de/DE/00_Home/Functions/StartseitenTeaser/Fortbildung.html) разглежда Хартата по време на основните си семинари относно ЕС. В миналото BAköV е предлагала и семинари относно „Хартата на основните права на ЕС“ като част от поредицата „Специално за ЕС“ (EU Special).

На равнище федерални провинции (подбор):

Познаването и разбирането на Хартата се насърчават на равнище федерални провинции, по-специално в контекста на правното обучение.

Съгласно раздел 5a, точка 2), трето изречение от германския Закон за съдиите (Deutsches Richtergesetz — DRiG) задължителните предмети, които трябва да бъдат включени в юридическите специалности, са основните области на гражданското право, наказателното право, публичното право и процесуалното право, включително връзките с европейското право. Следователно Хартата, на която се прави позоваване в член 6, параграф 1 от Договора за Европейския съюз (ДЕС), е също така част от учебната и изпитната програма.

Пример за Долна Саксония:

Чрез широкия кръг от теми, които избира за писмените изпити в присъствието на квестор, по-специално за задължителните предмети, Държавната съдебна изпитна служба на Долна Саксония (Landesjustizprüfungsamt) гарантира, че по време на своето обучение студентите изучават европейското право и следователно Хартата на основните права. Същото се отнася и за устните изпити по задължителните предмети, които обхващат теми като защитата на личните данни съгласно член 8 от Хартата и опазването на околната среда съгласно член 37 от Хартата.

В Баден-Вюртемберг правата, свързани със солидарността, гарантирани от член 27 и следващите от Хартата (включително закрила на здравето, семеен и професионален живот, справедливи и равни условия на труд), са тема на различни мероприятия в областта на обучението по управление, обучението на персонала на съвета и здравния мениджмънт. Специализираните конференции, посветени на материалното право, също засягат области, обхванати от Хартата. Примерите включват конференции по правата на грижа (членове 25 и 26), семейните права (членове 9 и 24) и правото на убежище (член 18).

Гарантираните от Хартата права на равенство (недискриминация, културно разнообразие, права на детето, права на възрастните хора и интеграция на хората с увреждания) се разглеждат по време на редица обучения. На равнище федерални провинции, например, се предоставя информация относно правата на хората с тежки увреждания като част от надрегионален курс на обучение по управление. През 2021 г. ще бъде организирано и обучение за представителите на членовете на съдебната система с тежки увреждания.

На 25 май 2016 г. Бременският парламент прие резолюция, озаглавена „Защита на основните права в цяла Европа“ (парламентарен документ 19/370). В нея той подчертава значението на Хартата и призовава Сената да обърне внимание на значението на защитата на основните права на национално и европейско равнище, както и по отношение на европейските партньори (особено в контекста на побратимяването на градове), и да предприеме стъпки, за да гарантира, че защитата на тези права се зачита и прилага.

Връзката отваря нов прозорецhttp://www.bremische-buergerschaft.de/dokumente/wp19/land/protokoll/b19l0021.pdf
Връзката отваря нов прозорецhttp://www.bremische-buergerschaft.de/dokumente/wp19/land/drucksache/D19L0370.pdf

Свободният и ханзейски град Хамбург отдавна е ангажиран в създаването на общество, свободно от дискриминация, и гарантирането на равно участие за всички, независимо от пол, сексуална ориентация, произход, възраст, увреждане, религия или убеждения. В него се изпълняват широк кръг задачи в рамките на този контекст, намерили по-специално отражение в следните рамкови програми и планове на Сената:

  • Програма на федерална провинция Хамбург — Град с кураж: „Предотвратяване и борба с десния екстремизъм“
  • Продължаване на рамковата програма за равенство между половете
  • План за действие на федералната провинция Хамбург за прилагане на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания
  • План за действие за насърчаване на приемането на сексуалното различие и многообразие
  • План за интеграцията на Хамбург
  • Демографски план — Хамбург 2030 г.: По-голям. По-стар. По-разнообразен
  • Откриване и борба с антисемитизма. Разработване на стратегия на федерална провинция за борба и предотвратяване на антисемитизма
  • Продължаване на ефективното действие срещу насилствения салафизъм и религиозния екстремизъм в бъдеще
  • Продължаване на стратегията на Сената за борба с дискриминацията

Свободната провинция Бавария прилага посоченото в член 21 от Хартата право на недискриминация в областта на наказателното преследване, като последователно предприема наказателни преследвания спрямо престъпления, породени от расизъм, ксенофобия и спрямо друг вид унизително поведение. На 1 януари 2017 г. баварската съдебна система създаде Централно звено за борба с екстремизма и тероризма (Zentralstelle zur Bekämpfung von Extremismus und Terrorismus) към Главната прокуратура на Мюнхен. Това е разследващ орган, който действа както като координиращ орган, така и като вътрешна и външна точка за контакт. За да се засили борбата срещу онлайн престъпленията от омраза, на 1 януари 2020 г. към всички прокуратури бяха създадени специални отдели във връзка със словото на омразата и в баварската съдебна система беше назначен комисар за борба със словото на омразата. Баварската съдебна система разработи по-специално и планове за действие за разрешаване на специфични въпроси, като например борбата срещу престъпленията с антисемитски и дясноекстремистки мотиви.

Освен това баварската съдебна система участва активно в проекта „Работа с Европейската прокуратура на децентрализирано равнище — материали за обучение и правни семинари за прокурори, разследващи съдии и защитници“. Целта на този проект на Академията по европейско право е разработването, заедно с национални и европейски експерти, на набор от материали за обучение относно сътрудничеството с Европейската прокуратура и организирането на национални обучения.

С оглед на обучението на учителите в държавните училища в Райнланд-Пфалц, студентите-преподаватели, по-специално след като преминат програмата за сертифициране на обучението по правата на човека в Университета в Кобленц-Ландау, също се занимават с въпроси в областта на европейското право и съответно — Хартата на основните права.

Връзката отваря нов прозорецhttps://www.uni-koblenz-landau.de/de/landau/fb6/mrb/zertifikat/Moduluebersicht

Инструменти, които спомагат за по-доброто разбиране на Хартата и случаите, в които тя се прилага

  • за практикуващите специалисти (законодателни органи, администрация, правоприлагащи органи, съдебни органи, практикуващи юристи)
  • за гражданите

През 2019 г. Федералната агенция за борба с дискриминацията (Antidiskriminierungsstelle des Bundes) публикува правен доклад за разясняване и разширяване на характеристиките, посочени в Общия закон за равно третиране (Gleichbehandlungsgesetz), като се вземат предвид правата, предоставени от Хартата на основните права на Европейския съюз:

Връзката отваря нов прозорецhttp://www.antidiskriminierungsstelle.de/SharedDocs/Downloads/DE/publikationen/Expertisen/rechtsexpertise_merkmalserweiterung_im_agg.html

На равнище федерални провинции (подбор):

Баден-Вюртемберг

През юли 2020 г. Министерството на правосъдието и Европа (Ministerium der Justiz und für Europa) на федералната провинция организира в Карлсруе мероприятие относно „върховенството на закона в Европейския съюз“, за да се отбележи началото на германското председателство на Съвета на ЕС. Мероприятието беше предназначено не само за петдесетината поканени гости от сферите на правосъдието, политиката и правото, но беше отворено и за по-широка аудитория чрез предаване на живо.

През лятото на 2017 г. Министерството на правосъдието и Европа разработи програма, която предоставя на бежанците информация относно върховенството на закона. Целта е по достъпен начин да им бъдат предоставени основни познания за либерално-демократичната конституционна структура на Федерална република Германия. Основните ценности, разглеждани по време на уроците — като демокрация, върховенство на закона, свобода на религията и равенство между половете — също са гарантирани от Хартата.

Със своя проект „Върховенството на закона в класната стая“ Министерството на правосъдието на федералната провинция, в сътрудничество с Министерството на вътрешните работи (Innenministerium) на провинцията, предлага симулационна игра за всички ученици от средните училища във федералната провинция. Целта е учениците да се запознаят с ролята и функционирането на съдебните институции и основните принципи на върховенството на закона, включително гарантирането на основните права.

Връзката отваря нов прозорецhttp://www.justiz-bw.de/,Lde/Startseite/Service/Projekt_+Rechtsstaat+macht+Schule

Свободна провинция Бавария

В началото на 2016 г. баварската съдебна система постави началото на „правно обучение за бежанци и търсещи убежище лица“, което се предоставя от съдии и прокурори, както и от съдебни служители и пробационни служители. Целта е хората с добри перспективи да останат в Германия да бъдат информирани за основните правила и общите ценности на живота в общността и правния ред в Германия и Европа. Тези ценности включват по-специално ценностите, предвидени в Хартата, както и заложените в Основния закон, върховенството на закона и др. Правното обучение е достъпно и за всички класове по професионална интеграция (класове, предлагани на бежанци и търсещи убежище лица, които не говорят достатъчно добре немски език) в баварските професионални училища. В допълнение към учебните сесии Министерството на правосъдието на провинция Бавария (Staatsministerium der Justiz) публикува образователни материали, в които също са отразени посочените в Хартата ценности.

Връзката отваря нов прозорецhttp://www.km.bayern.de/ministerium/meldung/6078/rechtsbildungsunterricht-vermittelt-rechtsordnung-in-deutschland.html

Свободен ханзейски град Бремен

През последните години Europapunkt Bremen (EPB) (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.europapunktbremen.de) — градски информационен пункт на ЕС — организира няколко мероприятия, свързани с Хартата на основните права на ЕС. Хартата и свързаните с нея теми са неразделна част от груповата работа на EPB чрез информационни кампании с различни целеви групи (ученици, студенти и възрастни хора).

През 2017 г. и 2019 г. от отдел „Европа“ в Бремен, в сътрудничество с Европейската комисия, бяха организирани две големи младежки мероприятия под формата на „BarCamps“ и под надслов „Вашият въпрос към Европа“. По време на тези целодневни мероприятия основните права на ЕС бяха активно обхванати.

Използване и популяризиране на инструменти, свързани с Хартата, разработени от други държави — членки на ЕС, или от други заинтересовани страни в ЕС

На европейско равнище Академията по европейско право (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.era.int/) предлага обучение за съдии и други членове на съдебната система.

Редовното мероприятие на Академията по европейско право „Прилагане на Хартата на основните права на Европейския съюз“ предоставя на участниците познания за обхвата и тълкуването на Хартата на основните права на Европейския съюз и за нейното практическо прилагане в националния правен ред, по-специално по отношение на правото на справедлив съдебен процес.

В програмите за обучение и обмен, предлагани от Европейската мрежа за съдебно обучение (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.ejtn.eu/), участват много членове на националните съдебни органи, както и тези на равнище федерални провинции.

Германската НПО „Мрежа за борба с трафика на хора“ (Bundesweite Koordinierungskreis gegen Menschenhandel e.V.— KOK) (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.kok-gegen-menschenhandel.de/) представя и анализира на своя уебсайт, в различни бюлетини и в база данни със съдебна практика, промените в националното, европейското и международното законодателство и текущата съдебна практика. В тези анализи редовно се вземат предвид и се прилагат Хартата и съдебната практика на Съда на Европейския съюз във връзка с Хартата. Предоставената от KOK информация е предназначена за адвокати и консултанти, които се свързват с жертвите на трафик на хора, и за заинтересовани членове на обществеността.

Сътрудничество със заинтересовани страни за популяризиране на използването и повишаване на осведомеността относно Хартата на основните права на ЕС

Примери за сътрудничество между правозащитници и национални органи, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

Германският институт за правата на човека (Deutsches Institut für Menschenrechte) (Връзката отваря нов прозорецhttps://www.institut-fuer-menschenrechte.de/) съветва участници от областта на политиката и институциите в сферата на образованието по правата на човека и се ангажира с по-нататъшно въвеждане на образованието по правата на човека в училищната правна уредба, учебните програми и плановете за образование и обучение. Това включва и Хартата.

По проекта „Справедлива мобилност“ (Връзката отваря нов прозорецhttps://www.faire-mobilitaet.de/) на Германската конфедерация на профсъюзите (Deutscher Gewerkschaftsbund), финансиран от Федералното министерство на труда и социалните въпроси (Bundesministerium für Arbeit und Soziales), сезонни и други мобилни работници от други държави — членки на ЕС, получават информация и съвети по въпроси в областта на трудовото и социалното право. Понастоящем консултанти, които говорят поне един източноевропейски език освен немски, работят в единадесет консултантски центъра. Продължаването на този проект беше включено в закона за прилагане на Директивата относно командироването на работници, която влезе в сила на 30 юли 2020 г. От 1 януари 2021 г. насам проектът „Справедлива мобилност“ се провежда въз основа на законови разпоредби, като обхватът му значително се разшири. Това ще подпомогне и практическото прилагане на основните права съгласно глава IV „Солидарност“ от Хартата.

Министерството на правосъдието и Европа на Баден-Вюртемберг организира редовни мероприятия с участници от ЕС, като например Европейския съюз (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.europa-union.de), Европейското движение (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.netzwerk-ebd.de), Europe Direct (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.ec.europa.eu/germany/services/contact-points_de) и IB (Internationaler Bund) (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.internationaler-bund.de).

Примери за сътрудничество между национални органи и академични среди, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

По време на своето председателство на Съвета на ЕС през втората половина на 2020 г. Германия подкрепи защитата на свободата на науката и научните изследвания в международното сътрудничество. Продължаващият ангажимент към основното право на научна свобода (член 13 от Хартата) беше заложен в комюникето на министрите, прието на Конференцията на Европейското пространство за висше образование на 19 ноември 2020 г. и в Бонската декларация за свободата на научните изследвания от 20 октомври 2020 г. Бонската декларация (Връзката отваря нов прозорецhttp://(www.bmbf.de/files/Bonner_Erklaerung_DEU.pdf) е подписана от почти всички държави — членки на ЕС, Европейската комисия и други държави партньори извън Съюза.

Декларацията укрепва споделените ценности на Европейското научноизследователско пространство. Подписалите правителствата приветстват установяването на непрекъснат мониторинг на състоянието на свободата на научните изследвания в техните държави и „осъждат категорично всички нарушения на свободата на научните изследвания, на които ще се противопоставят енергично“.

Алиансът за научна свобода (Allianz der Wissenschaftsfreiheit) (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.wissenschaftsfreiheit.de/ueber-uns/), който обединява най-важните научни и изследователски организации в Германия, е ангажиран със свободата на научните изследвания по целия свят и подкрепя Бонската декларация.

Примери за неправителствени инициативи, които насърчават използването и осведомеността за Хартата във Вашата страна

Германският институт за правата на човека (Deutsches Institut für Menschenrechte) (Връзката отваря нов прозорецhttps://www.institut-fuer-menschenrechte.de/) има връзки с национални и международни сдружения и форуми за сътрудничество в областта на образованието по правата на човека. Това включва Форума за правата на човека (Forum Menschenrechte), отделни неправителствени организации, университети и други национални институции за правата на човека.

Като част от художествения проект „Galley Proof“ („Korrekturfahnen“) (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.korrekturfahnen.mozello.eu/) двама художници, Силвия Винклер и Стефан Кьоперл, отправиха към населението покана за обсъждане на различните членове на Хартата, които да „подобрят“ със своя собствена формулировка. За тази цел преамбюлът и 54-те члена на Хартата бяха отпечатани върху множество големи транспаранти и изложени в Щутгарт и Щендал в продължение на няколко дни. Резултатите от художествената кампанията бяха представени на проведената през ноември 2019 г. в Брюксел конференция по повод 10-ата годишнина от влизането в сила на Хартата.

Освен това редица признати образователни институции в областта на гражданското образование се опират на съдържанието на Хартата в своята работа, включително Федералната агенция за гражданско образование (Bundeszentrale für politische Bildung) (Връзката отваря нов прозорецhttp://www.bpb.de/).

Последна актуализация: 24/02/2022

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Гърция

Държавни политики, които насърчават използването и осведомеността за Хартата сред законодателите, администрацията, правоприлагащите и съдебните органи.

Хартата на основните права е неразделна част от правния ред на Гърция, която гръцките съдии разглеждат и по своя инициатива, а въпроси, свързани с нейното нарушаване, могат да бъдат повдигани пред Държавния съвет (Symvoúlio tis Epikrateías) и Върховния съд на Гърция (Áreios Págos). Всички длъжностни лица, и по-специално представителите на полицията, в качеството си на служители на правоприлагащите органи, също така са задължени да прилагат изцяло конституционните, наказателните и процесуалните разпоредби, които защитават правата на човека.

Гърция тясно си сътрудничи с контролните органи на международните организации и прави всичко по силите си, за да гарантира правата на човека. В този контекст тя предприема редовни институционални инициативи, за да бъде ясно, че критериите и ангажиментите, произтичащи от международни конвенции за защита на тези права, като например Хартата на основните права, се зачитат. Типичен пример е Закон 4443/2016 за осигуряване на равно третиране на лицата, независимо от расов или етнически произход, в който директно се посочват изискванията на Хартата на основните права на ЕС, и по-специално член 21 от нея.

Инструменти, които спомагат за по-доброто разбиране на Хартата и случаите, в които тя се прилага

Прокуратурата към Върховния съд (Eisangelía Areíou Págou), в контекста на своето сътрудничество с Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA), изпраща до всички служби на прокуратурата към апелативния съд (Eisangelíes Efetón) и службите на прокуратурата към първоинстанционния съд (Eisangelíes Protodikón) в Гърция писмени наръчници на Агенцията, ако има такива, и предоставя по електронната поща, след съответното уведомяване на Агенцията от гръцки експерт, връзките на Агенцията, които дават достъп до нейните наскоро публикувани наръчници, свързани с мерки за неотклонение и алтернативни мерки, жертви на престъпления, свързани с насилие, малолетни или непълнолетни лица, защитата на уязвими групи и малцинства и др. Освен това годишният доклад на Агенцията се изпраща по електронната поща до всички служби на прокуратурата към апелативния съд и до службите на прокуратурата към първоинстанционния съд в Гърция.

Освен това, като продължение на сътрудничеството между прокуратурата към Върховния съд (като партньор) и Европейската мрежа за съдебно обучение (EJTN), гръцките прокурори могат да участват в учебни посещения в институции на ЕС, като например Съда на Европейския съюз (CJEU), Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA) и др.

Накрая, с цел да се предоставят общи насоки за предотвратяване на свързани нарушения на членовете на Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) на уебсайта на Връзката отваря нов прозорецпрокуратурата към Върховния съд се публикуват циркулярни разпореждания от прокуратурата към Върховния съд, които се издават във връзка с решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) и са адресирани до гръцките служби на прокуратурата към апелативния съд и службите на прокуратурата към първоинстанционния съд.

Гръцката полиция периодично издава за своите служители по-конкретни разпореждания, наръчници и насоки, отнасящи се до защитата и зачитането на правата на човека.

По-специално съгласно издаденото от началника на гръцката полиция циркулярно разпореждане № 7100/25/14-δ΄ от 8 ноември 2014 г., озаглавено „Преодоляване на расизма, ксенофобията и дискриминацията при извършване на полицейска работа“, държавата, и по-специално различните ѝ органи, са задължени при упражняване на държавна власт да не накърняват човешкото достойнство като цяло, независимо от каквито и да било отличителни белези, които дадено лице може да притежава, както и да предприемат активни мерки за предотвратяване на такова нарушение.

В същото време в Президентски указ 254/2004 относно кодекса за поведение на правоприлагащите органи се определя не само общото задължение за зачитане на човешкото достойнство и защита на правата на човека, но и се дават по-специални разпоредби относно поведението на служителите на правоприлагащите органи при извършване на полицейска работа, винаги от гледна точка на правата на човека.

Служителите на гръцката полиция периодично получават наръчници, като: „Ръководство за добро поведение на гръцката полиция спрямо религиозни и уязвими социални групи“ (Guide of good conduct of the Hellenic Police towards religious and vulnerable social groups), „Словото на омразата: пътища на расизъм в публичното слово“ (Hate speech: routes of racism in public speech), спонсорирани от Министерството на правосъдието (Ypourgeío Dikaiosýnis) с подкрепата на Съвета на Европа, „Полицейски операции при престъпления от омраза срещу лесбийки, гейове, бисексуални, трансполови и интерсексуални (ЛГБТИ) лица“ (Policing of Hate Crimes against Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender and Intersex (LGBTI) persons) на Съвета на Европа, „Подходът на публичната администрация в контекста на престъпления по расистки подбуди“ (Public Administration’s approach in the face of racist crime) на Националния съвет срещу расизма и нетолерантността и „Наръчник за междукултурно обучение“ (Handbook of Intercultural Training) на Центъра за изследвания на сигурността.

Във връзка с това следва да се отбележи, че отделите и службите участват в борбата срещу насилието на расова основа, за да да се борят ефективно с насилие, което изглежда има расистки мотиви или произход и е насочено към отделни лица или групи. Освен това в цяла Гърция са създадени служби за борба с домашното насилие с оглед да се отговори ефективно на инциденти, свързани с домашно насилие, и да се защитят жертвите.

По отношение на обучението на полицейските служители по въпроси, свързани със защитата на правата на човека, следва да се отбележи, че учебната програма на училищата за офицери и полицаи на гръцката полиция включва, на основно ниво, модула „права на човека“ като самостоятелен предмет (ориентировъчно учебната програма включва следното: международна защита на основните права; защита на правата в ЕС; органи и носители на основни права; расизъм — ксенофобия; лична свобода и сигурност; закрила на деца, жени и трудови правоотношения; забрана на изтезания; малцинства и др.).

Що се отнася до последващото професионално обучение, служителите на гръцката полиция редовно участват както в Гърция, така и в чужбина в специални обучения и семинари относно законодателната рамка, предвидена за защита на правата на човека (напр. установяване на мотивите за насилие на расова основа; права на човека и полицейска етика; основни права и полицейски етос; подход и управление за уязвими социални групи; борба с домашното насилие и закрила на жертвите и др.).

В допълнение към посоченото по-горе гръцката полиция си сътрудничи с други органи и структури, чиято цел е да се гарантират зачитането и защитата на правата на човека при извършване на полицейска работа [като например Европейския комитет против изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание (КПИ) на Съвета на Европа, Работната група на ООН по произволното задържане, Агенцията за основни права (FRA), Националния механизъм за разследване от страна на гръцкия омбудсман (Synígoros tou Políti) на инциденти с произволно задържане, Генералния секретариат за семейна политика и равенство между половете, Гръцката национална комисия по правата на човека (Ethnikí Epitropí gia ta Dikaiómata tou Anthrópou), както и НПО — Усмивката на детето, Европейската мрежа за борба с насилието, всички действащи в контекста на управлението на инциденти, свързани с домашно насилие, и др].

Като част от новата стратегия за Хартата Комисията призова държавите членки, наред с другото, да определят звено за връзка по въпросите на Хартата, за да се улеснят координацията и сътрудничеството. Като приема призива от страна на Комисията, Министерството на правосъдието определя, в рамките на самото министерство, звено за връзка за засилване на участието и приноса на министерството за прилагането на Хартата от националните органи. Като звено за връзка е определена дирекция „Права на човека и помилване“ на Министерството на правосъдието. Инициативата се основава на сътрудничество между Министерството на правосъдието и Министерството на външните работи (Отдел „Право на Европейския съюз“ към Министерството на външните работи), като се има предвид, от една страна, че звеното за връзка има за цел да улесни потока на информация и най-добри практики относно Хартата, а, от друга страна, да координира усилията за разработване на инициативи за ефективното прилагане на Хартата в Гърция. Гърция получи похвала за тази инициатива по време на видеоконференция на работната група „Основни права, граждански права и свободно движение на хора“ (FREMP), като другите държави членки също бяха насърчени да възприемат тази практика.

Тъй като ефективното прилагане на Хартата на основните права на ЕС въз основа на препоръките на Комисията, отразени в нейната нова стратегия, е основен приоритет на Гърция, се разглеждат допълнителни инициативи за изпълнение на тази цел. Например: установяване на механизъм, подпомагащ звеното за връзка с участието на представители от няколко министерства; повишаване на осведомеността и знанията сред служителите в сферата на правосъдието по въпросите на прилагането на Хартата чрез семинари и лекции, изнасяни от специализирани гръцки и чуждестранни юристи, както и съдии от Съда на Европейския съюз (CJEU); непрекъснат мониторинг на съдебната практика на Съда на Европейския съюз и Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) по отношение на развитията в съдебната практика в нейния национален обхват; непрекъснато сътрудничество с други национални органи по правата на човека; допълнителен акцент върху допълването на анализа на регулаторното въздействие, когато става въпрос за разпоредби, свързани с Хартата на основните права, след консултация с министерството, стремящо се към нейното прилагане.

Използване и популяризиране на инструменти, свързани с Хартата, разработени от други държави — членки на ЕС, или от други заинтересовани страни в ЕС

Сътрудничество със заинтересовани страни за популяризиране на използването и повишаване на осведомеността относно Хартата на основните права на ЕС

Примери за сътрудничество между правозащитници и национални органи, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

Връзката отваря нов прозорецМинистерство на правосъдието

Връзката отваря нов прозорецГенерален секретариат за семейна политика и равенство между половете

Връзката отваря нов прозорецКонсултантски центрове за жени, жертви на насилие

Връзката отваря нов прозорецГръцкият омбудсман

Връзката отваря нов прозорецИзследователски център за равенство между половете (Kéntro Erevnón gia Thémata Isótitas — KETHI)

Връзката отваря нов прозорецНационален център за социална солидарност (Ethnikó Kéntro Koinonikís Allilengýis — EKKA)

Връзката отваря нов прозорецГръцки съвет за бежанците (Ellinikó Symvoúlio gia tous Prósfyges)

Връзката отваря нов прозорецГръцки хелзинкски наблюдател (Ellinikó Paratiritírio ton Symfonión tou Elsínki)

Връзката отваря нов прозорецГръцка секция на Amnesty International (Diethnís Amnistía – Ellinikó Tmíma)

Примери за сътрудничество между национални органи и академични среди, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

-

Примери за неправителствени инициативи, които насърчават използването и осведомеността за Хартата във Вашата страна

Връзката отваря нов прозорецГръцкият орган за защита на данните (Archí Prostasías Dedoménon Prosopikoú Charaktíra) действа в условията на специална законодателна рамка за защита на данните. В този контекст, и по-специално при издаване на становища и разглеждане на случаи, Органът се позовава главно на правото в член 8 относно защитата на личните данни от Хартата на основните права на ЕС, както и на свързаното право в член 7 от Хартата, относно зачитането на личния и семейния живот.

Освен това Органът поддържа дългогодишно сътрудничество с Агенцията на ЕС за основните права, а именно органа на ЕС, който на първо място е отговорен за защитата на основните права. Това сътрудничество се състои в подпомагане чрез предоставяне на коментари и превод на съответния наръчник относно защитата на личните данни, издаден от Агенцията, а също така и чрез периодичен принос към съдържанието на тримесечните/месечните доклади, изготвяни от Агенцията, чрез гръцката национална връзка, както и при мониторинга на тези доклади.

И накрая, органът рутинно използва инструменти, разработени от споменатата по-горе агенция, като информационен лист (продукт на сътрудничество между Агенцията и координационната група за надзор на „Евродак“ — с участието на гръцкия орган за защита на данните) за национални органи, отговарящи за въпроси, свързани с убежището, който в момента се превежда от гръцкия орган, за да бъде публикуван на неговия уебсайт и изпратен до споменатите по-горе органи.

Последна актуализация: 14/06/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Испания

Държавни политики, които насърчават използването и осведомеността за Хартата сред законодателите, администрацията, правоприлагащите и съдебните органи.

Осведомеността за Хартата и нейното използване в рамките на изпълнителната власт и администрацията са много неравномерни.

Винаги когато правителството потвърждава своята ангажираност към правата на човека, то споменава значението на Хартата. Например на 10 декември — Връзката отваря нов прозорецДенят на правата на човека.

Използването на Хартата от Министерството на външните работи, Европейския съюз, както и сътрудничеството се открояват по очевидни причини.

На Връзката отваря нов прозорецуебсайта на министерството се потвърждава ангажиментът на Испания да насърчава и защитава правата на човека, като се посочва, че Хартата на основните права е част от националната правна система на Испания и допълва „списъка на основните права и свободи в испанската конституция“.

Министерството на вътрешните работи е много добре запознато с Хартата, що се отнася до престъпленията от омраза (План за действие за борба с престъпленията от омраза [Plan de Acción para combatir los delitos motivados por el odio] (2019 г.), убежището (служба „Убежище и бежанци“ [Oficina de Asilo y Refugio] и Генерална поддирекция „Международна закрила“ [Subdirección General de Protección Internacional]) и защитата на данните (Разузнавателен център за борба с тероризма и организираната престъпност [Centro de Inteligencia contra el Terrorismo y la Delincuencia Organizada]).

През 2014 г. беше прието Указание 16/2014 на Секретариата по сигурността за одобряване на „Протокола за действие за силите за сигурност при престъпленията от омраза и нарушаващото правните разпоредби относно дискриминацията поведение“ (Protocolo de actuación de las fuerzas y cuerpos de seguridad en materia de “delitos motivados por el odio” y conductas que vulneren las normas jurídicas sobre discriminación). В резултат на различни законодателни реформи указанието беше изменено на следващата година с Указание № 16/2015. Посоченият по-горе протокол се цитира изрично в сборника с най-добри практики от целия Европейски съюз за начините за борба с престъпленията от омраза. Сборникът е публикуван от Агенцията на Европейския съюза за основните права (FRA). Той съдържа мерки и действия, разработени от държавите — членки на ЕС, за борба с „престъпленията от омраза“, като Хартата на основните права на Европейския съюз е един от многото прилагани актове, макар да не е достатъчно добре застъпена: Връзката отваря нов прозорецТекст на протокола.

Същият Секретариат по сигурността към Министерството на вътрешните работи одобри „План за действие за борба с престъпленията от омраза“ (Plan de Acción para combatir los delitos motivados por el odio), съгласно който Националната полиция участва в програми за обучение и обмен на най-добри практики между държавите — членки на Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA): Връзката отваря нов прозорецТекст на Плана за действие.

Министерството на правосъдието има компетентност в областта на правата на човека и обръща особено внимание на Хартата при изготвянето на законопроекти както в обяснителния меморандум, така и при изготвянето на доклади за оценка на регулаторното въздействие, особено когато се отнася до транспонирането на европейски директиви, адаптирането на испанската правна система към европейското право или спазването на подписаните от Испания международни договори или конвенции в тези области.

Следва да се обърне специално внимание на Връзката отваря нов прозорецСлужбата за регулаторна координация и качество (Oficina de Coordinación y Calidad Reglulatoria) (в рамките на Министерството на кабинета на министър-председателя, връзките с испанските общи съдилища и демократичната памет [Ministerio de la Presidencia, Relaciones con las Cortes y Memoria Democrática]), създадена през 2017 г., за да се гарантират координацията и качеството на извършваната от правителството регулаторна дейност. Като част от тази обща задача тя трябва да изучава „съгласуваността на регулаторната инициатива с останалата правна система — както националната, така и тази на Европейския съюз“ в съответствие с член 26, параграф 9 от Закон 50/1997 от 27 ноември 1997 г. Неотдавна в своите доклади Службата започна да изисква в докладите за оценка на регулаторното въздействие да се анализира дали законопроектите са в съответствие с Хартата. Това е причината да се смята, че тази служба би могла да играе много важна роля да се насърчи това Хартата да бъде вземана под внимание при изготвянето на законодателство, което да води до повишаване на осведомеността за значението на Хартата във всички министерства на изпълнителната власт.

Хартата е също така важен фактор, който се взема предвид, когато се решава дали испанската държава следва да участва в преюдициални производства, провеждани от съдилищата на другите държави членки, след като това вече е направено във връзка със забраната на изтезанията и на нечовешкото или унизително отношение или наказание (член 4 от Хартата относно условията на задържане в затвори, дела C-128/18 от 15 октомври 2019 г., C-220/18 PPU от 25 юли 2018 г. и C-496/16 от 15 ноември 2017 г.), във връзка със зачитането на личния и семейния живот и защитата на личните данни (членове 7 и 8 от Хартата, дело C-73/16 от 27 септември 2017 г.), равенството пред закона и недискриминацията (членове 20 и 21 от Хартата, дело C-205/15 от 30 юни 2016 г.) и правото на ефективни правни средства за защита и на справедлив съдебен процес (член 47 от Хартата, дело C-73/16 от 27 септември 2017 г.).

На 9 май — Денят на Европа, Испанската федерация на общините и областите (Federación Española de Municipios y Provincias) издаде „Връзката отваря нов прозорецМанифестa за местна и регионална Европа“ (Manifiesto por una Europa local y regional), в който се предлага: „Популяризиране в училищата във всички държави членки на Хартата на основните права на Европейския съюз, както и на историята на ЕС, и разширяване на познанията за функционирането на институциите. Важно е да се въведат подходящи финансови и правни условия, за да се гарантира, че всички ученици имат възможността да посещават европейските институции през целия си училищен живот“.

В законодателното събрание изложението на мотивите по законите понякога се позовава на Хартата; при парламентарните дебати Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) и решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) често се използват като авторитетен източник или критерий за разлика от Хартата или Съда на ЕС, които обикновено не се използват толкова често; въпреки това Хартата започва да се използва във все по-голяма степен, макар и със сигурност не в широк смисъл. Европеизмът на испанските парламентаристи е извън всякакво съмнение, но би било от полза да им се предоставят по-добро обучение или знания, които да бъдат лесни за достъп и ползване — област, в която винаги има място за подобрение, както е посочено по-долу. Наблюдението на работата на Съвместния комитет за Европейския съюз (Comité Mixto para la Unión Europea) разкрива (Съвместна комисия за Европейския съюз [Comisión Mixta para la Unión Europea]), че Хартата не е въпрос от най-времеемките в неговата работа.

Съвместната комисия за Европейския съюз на Конгреса на депутатите на Испания (Съвместна комисия за Европейския съюз) би могла рутинно да следи въпроси, свързани с Хартата, като приемането на европейско законодателство, съответната съдебна практика и др.

В рамките на своята компетентност Агенцията за основните права „признава все по-голямата роля на националните съдилища при гарантиране ефективността на Хартата“. Осведомеността за Хартата сред съдиите нараства, въпреки факта, че тя не е съществено застъпена в учебната програма на държавните изпити за съдии. Изучаването на Хартата беше въведено в учебната програма на сесията през 2016 г. в рамките на предмета, съответстващ на Договорите за правата на човека, заедно с Всеобщата декларация за правата на човека, други договори на ООН и Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи. Едва през 2020 г. Хартата стана част от предмета Право на Европейския съюз.

След като кандидатите преминат успешно приемния изпит за кариера в съдебната система, в Съдебния колеж (който е част от Висшия съдебен съвет) се провеждат семинари (Връзката отваря нов прозорецпланът за обучение [el plan de enseñanza]) за задълбочаване на познанията по ключови дела, като например делото Familiapress (дело C-368/95 от 26 юни 1997 г.), делото Grogan (C-159/90 от 4 октомври 1991 г.), делото García Avello (C-148/02 от 2 октомври 2003 г.) и делото Kücükdeveci (C-555/07 от 19 януари 2010 г.). Други ключови дела, свързани с Хартата, се разглеждат подробно, като например делото Fransson (C-617/10 от 26 февруари 2013 г.), делото Melloni (C-399/11 от 26 февруари 2013 г.), съединени дела Aranyosi и Căldăraru (C-404/15 от 5 април 2016 г. и C-659/15 PPU от 3 март 2016 г.) и съединени дела N. S. и M.E. (C-411/10 от 21 декември 2011 г. и C-493/10 от 22 септември 2011 г.).

От 2010 г. насам броят на различните курсове за продължаващо обучение по право на Европейския съюз, предлагани на съдиите от Висшия съдебен съвет, се е увеличил, но няма курсове, посветени изключително на Хартата; от 2018 г. насам обаче Хартата започна да играе водеща роля в курсовете по европейско право. Освен това се изучават и курсове относно основните права или въздействието на европейското право върху конкретни юрисдикции, главно административното право, социалното право и наказателното право.

Инструменти, които спомагат за разясняването на Хартата, и случаи, в които тя се прилага

Има все по-голям брой публикации и инструменти, които разясняват какво представлява Хартата и как трябва да се прилага. По-долу са предоставени някои примери, които отразяват различните правомощия, равнища на администрация и гражданско общество.

Конституционният съд е съставил „Връзката отваря нов прозорецСборник със съдебна практика на Конституционния съд относно правото на Европейския съюз“ [Prontuario de jurisprudencia del Tribunal Constitucional sobre el Derecho de la Unión Europea], част от който е посветена на „Г) Връзката между Конституцията и Хартата на основните права на Европейския съюз“, като в нея се разглеждат въпроси като „елементи на споделено тълкуване“ и „сблъсъци“.

Институтът по правата на човека на Каталония (Institut de Drets Humans de Catalunya), заедно с Висшия съдебен съвет, организира курс на тема „Връзката отваря нов прозорецХартата на основните права на ЕС за прокурори и членове на съдебната власт“ [La Carta de los Derechos Fundamentales de la UE para fiscales y miembros de la judicatura], който е с акцент върху правната практика с цел на прокурорите и членовете на съдебната власт да се предоставят инструменти за улесняване на използването на правната рамка на основните права, като по този начин се увеличава обхвата на Хартата.

Местният орган на Мадрид публикува цифрова публикация, озаглавена „Връзката отваря нов прозорецЕвропа, която искаме. 20 харти за Европа“ (La Europa que queremos. 20 Cartas para Europa), която включва основните европейски текстове относно услугите и правата, включително, разбира се, Хартата на основните права на Европейския съюз (страници 20—31).

Връзката отваря нов прозорецИспанската адвокатска колегия (Consejo General de la Abogacía) — професионален публичноправен орган, обединяващ професионални сдружения на адвокатите — включва на уебсайта си записи, в които се разяснява Връзката отваря нов прозорецприлагането на Хартата на основните права на ЕС.

На своя уебсайт Федерацията на сдруженията за превенция на насилието над деца (Federación de Asociaciones para la Prevención del Abuso Infantil — FAPMI) предоставя подробно разяснение на необходимата за разбирането на Връзката отваря нов прозорецХартата информация въз основа на базисни данни, подробно описание и нейните тематични области.

Сътрудничество със заинтересовани страни за насърчаване на използването и повишаването на осведомеността относно Хартата на основните права на ЕС

Връзката отваря нов прозорецМестният орган на Мадрид одобри включването на предмет относно Европейския съюз в учебната програма, използвана в средните училища, в който е включена и Хартата на основните права.

Примери за неправителствени инициативи, които насърчават използването и осведомеността за Хартата във Вашата страна

Испанският комитет на представителите на хората с увреждания (Comité Español de Representantes de Personas con Discapacidad — CERMI) — платформа, основана през 1997 г. за представителството, защитата и действията на испанските граждани с увреждания — многократно призовава властите да подобрят правата на хората с увреждания, като за тази цел в отношенията си с националните органиВръзката отваря нов прозорецсе позовава на Хартата.

Последна актуализация: 17/01/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Франция

Държавни политики, които насърчават използването и осведомеността за Хартата сред законодателите, администрацията, правоприлагащите и съдебните органи.

1. Ecole nationale de la magistrature (ENM, Френско национално училище за магистрати)

Хартата на основните права е подробно обхваната от Националното училище за магистрати при първоначалното и продължаващото обучение на френските магистрати.

1.1.1. Първоначално обучение

Като част от първоначалното обучение на магистратите Хартата на основните права се разглежда в тематични сесии, обхващащи по-специално ръководните принципи на гражданското производство, висшия интерес на детето, етиката и деонтологията за магистратите (член 47).

Курсовете, насочени към насърчаване на контактите и диалога между магистратите и адвокатите, също предоставят възможност за обсъждане на член 48 от Хартата.

Френското национално училище за магистрати предлага също така еднодневен курс на обучение относно Съда на Европейския съюз, по време на който се обсъжда Хартата на основните права на Европейския съюз. Актът и неговият обхват се представят по време на въведението в курса. Впоследствие се организират семинари. Разделени в групи от по 20 души, обучаващите се за магистрати се приканват да вземат участие по темата чрез практически казуси.

Освен това през 2019 г. беше организирана специална групова дейност за отбелязване 20-ата годишнина откакто Хартата е правно обвързваща.

1.1.2. Продължаващо обучение

Специални курсове на обучение, посветени на Хартата

От 2019 г. насам Хартата на основните права е предмет на специално внимание с оглед на това да се повиши осведомеността сред магистратите за използването на този инструмент.

През 2019 г. в допълнение към курса на обучение, посветен на 10-годишнината от влизането в сила на Хартата, беше разработено специално ad hoc обучение относно Хартата и разрешаването на спорове във връзка с нея в партньорство с Юридическия факултет на Университета в Гренобъл-Алпи (катедра Жан Моне). Този еднодневен курс на обучение изпълни няколко образователни цели: Представяне на Хартата и нейния принос за защитата на основните права, както и практическото ѝ приложение във френския правен ред. В допълнение към теоретичния подход (сутрин) бяха планирани семинари по практически казуси, по-специално по социални въпроси и по въпроси, свързани с европейските заповеди за арест (следобед). Този учебен курс беше открит и за адвокати с оглед на междубраншовото обучение.

Поради пандемията през 2020 г. беше въведено дистанционно обучение. Обучението се дели на два етапа: Участниците трябваше да се запознаят със съдържанието (тематични видеоклипове и документация във връзка с курса) на педагогическата платформа на ENM, след което се проведе виртуална класна стая с практически казуси, отговори на примерни въпроси и тестове, както и дебат между участниците. Това обучение събра както магистрати, така и адвокати с оглед на постигането на междубраншово сътрудничество, като се обучаваха около тридесет души. Предвижда се от 2021 г. курсът на обучение да бъде адаптиран в присъствен формат.

През 2021 г. обучението относно Хартата на основните права на ЕС беше включено в учебния курс „Настояща съдебна практика на ЕС“, който представлява учебен ден по модела на тези от предходните години, с акцент върху теорията сутринта и семинари по практически казуси следобед. Курсът се проведе в хибриден формат. Съществуващите образователни видеоматериали относно Хартата на основните права на ЕС на платформата Moodle ефективно допълниха обучението.

През 2022 г. учебният ден „Настояща съдебна практика на ЕС “ ще бъде заменен от конференция, организирана от Университета в Гренобъл/Париж Сорбона I/ENM на тема „Хартата на основните права на ЕС: съдебна и административна практика“. Конференцията ще бъде открита за съдии от административните съдилища и от съдилищата с обща компетентност, адвокати и представители на академичните среди.

Курсът относно Хартата на основните права на платформата Moodle остава въвеждащ инструмент, който е на разположение за допълване на обучението.

Свързано с Хартата обучение по европейското право

Хартата на основните права се изучава като част от четири курса по европейско право, предлагани на магистратите в рамките на продължаващо обучение:

  • Съдебната власт и европейската интеграция: този тридневен курс на обучение е специално посветен на функционирането на европейските институции и настоящата съдебна практика на Съда на Европейския съюз. На Хартата са посветени три лекции („Използване на правото на ЕС в наказателното производство“, „Хартата на основните права на Европейския съюз“ и „Преюдициално запитване“).
  • Съдът и Европейската конвенция за правата на човека: Този курс на обучение е специално с акцент върху връзката между Хартата на основните права и Европейската конвенция за защита на правата на човека. Той обхваща съответната съдебна практика на двете съдилища, както и тази на националните върховни съдилища по отношение на последователността на европейската съдебна практика.
  • Магистратите и международната среда: На този курс се повдигат въпроси за ролята на магистратите с оглед на текущото развитие на европейското и международното право. В този случай Хартата на основните права се обсъжда като европейски инструмент, който допринася за степента на присъствие на основните права в структурата на правото.
  • Цикъл конференции „Правосъдие и свобода на изразяване“: Организирана в рамките на финансирания от ГД „Правосъдие“ проект JUST FREE — 2020-2022 г., тази поредица от конференции, провеждани от септември 2020 г. насам, е под формата на три семинара, по време на които се разглеждат границите на свободата на изразяване, правото на обществеността да бъде информирана и правото на свобода на изразяване на магистратите във връзка с Хартата на основните права и Европейската конвенция за правата на човека. Всички конференции в рамките на този проект се подпомагат от приложение.

2. Национално училище за администрацията на затворите (École nationale de l’administration pénitentiaire)

Хартата на основните права на Европейския съюз се посочва като позоваване и подкрепа във връзка с усвояването на умения от персонала на затворите по време на обучение, включително в областта на европейската защита на правата на човека, и по-специално правата на задържаните лица.

По случай честването на 10-ата годишнина на Хартата на основните права Националното училище за администрацията на затворите допринесе за популяризирането и по-доброто разбиране на Хартата с конкурс за говорене пред публика, проведен през 2020 г. като част от обучението на 48-ата група директори на затвори и на 13-ата група директори по реабилитацията и пробацията в затворите.

Инструменти, които спомагат за по-доброто разбиране на Хартата и случаите, в които тя се прилага

За практикуващите специалисти (законодателни органи, администрация, правоприлагащи органи, съдебни органи, практикуващи юристи)

Инструменти, разработени от Националното училище за магистрати

На своята образователна платформа Националното училище за магистрати предоставя на съдиите, в рамките на първоначалното и продължаващото обучение, тематична област и учебен комплект, посветени на Хартата на основните права на Европейския съюз (история, изследване на съдебната практика и др.), като се позовава по-специално на свързаните с Хартата инструменти, разработени от Агенцията на Европейския съюз за основните права (Връзката отваря нов прозорецНаръчник на Агенцията от 2018 г. относно прилагането на Хартата).

За граждани:

Мрежата на общинските центрове за правна консултация (des maisons de la justice et du droit)

Със 141 учреждения в цялата държава общностните правосъдни центрове са места, където хората биват посрещани, изслушвани, напътствани и където получават безплатна и поверителна информация относно правата и задълженията на гражданите. Те осигуряват присъствие на местните съдебни органи и допринасят за предотвратяване на престъпления, подкрепа за жертвите и достъп до правосъдие. Общностните правосъдни центрове могат да използват Хартата, по-специално при насърчаване на достъпа до правото за млади хора при образователни дейности, предназначени за училищата.

Използване и популяризиране на инструменти, свързани с Хартата, разработени от други държави — членки на ЕС, или от други заинтересовани страни в ЕС

I — Защитникът на правата на човека (Le Défenseur des Droits)

а) Функциониране

Във Франция Защитникът на правата на човека е независим административен орган, създаден с Органичен закон № 2011-333 от 29 март 2011 г. Той е включен в Конституцията след реформата ѝ от 2008 г. и негово задължение е разглеждането на жалби, които попадат в пет области на компетентност: защитата на правата и свободите на потребителите на обществени услуги, защитата и насърчаването на интересите и правата на детето, борбата срещу дискриминацията и насърчаването на равенството, спазването на етиката от лицата, извършващи дейности, свързани със сигурността, и накрая, насоки и защита на лицата, сигнализиращи за нередности.

Всяко физическо или юридическо лице, което счита, че правата му са били нарушени, може да подаде жалба директно чрез повече от 500 делегати по цялата територия, намиращи се на повече от 800 места, или директно в централата чрез интернет формуляр или чрез безвъзмездно писмо.

Защитникът на правата на човека разполага със значителни правомощия да разследва. Той може да поиска от всяка публична или частна организация разяснения и да предостави всяка информация, относима към разследване и уреждане на спор.

В края на своето разследване Защитникът на правата на човека подкрепя доброволното уреждане на спора. Почти 80 % от инициираните от институцията уреждания на спорове са успешни.

Той може също така да приеме решение, с което се отправят индивидуални или общи препоръки. Когато даден случай бъде отнесен пред съдилищата, Защитникът на правата на човека може да изразява становища като amicus curiae във всички съдилища. Успоредно със своите действия по защита на правата Защитникът на правата на човека разработва политика за насърчаване на равенството и достъпа до права.

Той използва Хартата по-скоро ограничено, доколкото тя е приложима само когато държавата прилага правото на ЕС (член 51 от Хартата). Ето защо това трябва да се докаже в самото начало, като невинаги е очевидно. Защитникът на правата на човека може по-лесно да се позовава на Европейската конвенция за правата на човека и на съдебната практика на Европейския съд по правата на човека, която е богата, или на директивите на ЕС относно дискриминацията.

Понякога обаче той може да се позовава на Хартата в допълнение към други текстове на договори (като Международната конвенция за правата на хората с увреждания или Европейската конвенция за правата на човека). Понякога той използва Хартата при жалби относно случаи на дискриминация — една от специфичните области на намеса на Защитника на правата на човека.

По-долу са представени примери за решения, при които Хартата е била полезен правен лост при случаи, разглеждани от Защитника на правата на човека.

Пример 1: Отказ да се даде възможност на служителка да прекрати предсрочно родителския си отпуск в полза на отпуск по майчинство

Защитникът на правата на човека е получил жалба относно това, че работодател (здравноосигурителна каса) е отказал на своя служителка възможността да прекрати предсрочно родителския си отпуск в полза на отпуск по майчинство, тъй като е била бременна, след като е родила първото си дете [1].

Разпитан от Защитника на правата на човека, работодателят е признал, че Съдът на Европейския съюз е посочил в три случая, че отказът да се позволи на служителка да прекрати родителския си отпуск в полза на отпуск по майчинство представлява дискриминация, основана на пола [2].

Той обаче е отказал да следва съдебната практика, позовавайки се на това, че тя не е транспонирана във френското право. В член L.1225-52 от Трудовия кодекс са предвидени две ситуации, при които работодател не може да откаже предсрочно прекратяване на родителски отпуск:

  • смърт на детето;
  • или значително намаляване на средствата за домакинството.

В този случай Трудовият кодекс не изключва възможността за предсрочно прекратяване на родителски отпуск поради друга причина, при условие че страните постигнат съгласие относно тази причина.

Поради това Защитникът на правата на човека е трябвало да напомни на Здравноосигурителна каса, че забраната за дискриминация представлява забрана, свързана с обществения ред, от която никой работодател не може да се отклонява. Следователно той заключава, че отказът за предсрочно прекратяване на родителския отпуск на жалбоподателката в полза на отпуска по майчинство представлява дискриминация, основана на нейния пол. В това решение Защитникът на правата на човека отчасти основава аргументите си на Хартата на основните права на Европейския съюз:

Член 33 от Хартата, с който се гарантира „закрила на семейството и съчетаване на семейния и професионалния живот“. В това отношение в член 33, параграф 2 се предвижда, че „[з] а да може да съчетава семейния и професионалния живот, всеки има (...) право на платен отпуск по майчинство“.

В член 21 от Хартата се предвижда забрана на всяка форма на дискриминация, основана, наред с другото, на пол, а в член 23 се гарантира равенство между мъжете и жените във всички области.

Този пример показва, че веднага щом даден случай попадне в обхвата на правото на ЕС — какъвто е случаят тук, тъй като е в обхвата на недискриминация въз основа на критерия пол при заетост, и по-конкретно на Директива 2006/54/ЕО — Защитникът на правата на човека може да използва Хартата и тя е пряко приложима в националното законодателство.

Пример 2 — Невъзможност хората с увреждания да получат достъп до промоционални оферти, предлагани изключително чрез специален уебсайт за продажба на билети за железопътния транспорт.

Защитникът на правата на човека е получил жалба относно невъзможност хората с увреждания да получат достъп до промоционални оферти, предлагани изключително чрез специален уебсайт за продажба на билети за железопътния транспорт. Поради това Защитникът на правата на човека е направил заключението, че ситуацията не е резултат от дискриминационна практика по смисъла на:

  • Регламента относно правата и задълженията на пътниците, използващи железопътен транспорт, в който се посочва, че „железопътно предприятие, продавач на билети или туроператор не могат да откажат да направят резервация или да издадат билет на лица с увреждания или лице с ограничена подвижност“ [3];
  • също така член 21 от Хартата на основните права;
  • и накрая, френския Закон № 2008-496 от 27 май 2008 г.

Поради това Защитникът на правата на човека е препоръчал на дружеството, управляващо уебсайта за онлайн билети, да предоставя на хората с увреждания достъп до всички свои промоционални тарифи, включително тези за международни пътувания. Тук Хартата се използва отново като допълващ и автентичен аргумент:

  • тя е допълващ аргумент, тъй като в правото на ЕС няма хоризонтална директива, съгласно която се забранява дискриминацията при достъпа до стоки и услуги за хора с увреждания, а Регламентът за правата и задълженията на пътниците е доста ограничен, така че в член 21 от Хартата се посочват основните принципи за недопускане на дискриминация, включително въз основа на увреждане, при достъпа до стоки;
  • и е автентичен аргумент в подкрепа на препоръки и искове за обезщетение чрез посочване на пряка приложимост.

Освен това като част от дейността си по насърчаване на върховенството на закона и основните права чрез своята мрежа от партньори (Европейската мрежа на омбудсманите, управлявана от европейския омбудсман; ENOC, която обединява Защитните на правата на децата; Equinet — мрежа на органите за борба с дискриминацията в Европа; Неофициалната мрежа IPCAN за външни и независими полицейски механизми; Неофициалната мрежа NEIWA за обмен на становища относно транспонирането на Директива (ЕС) 2019/1937 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2019 г. относно защитата на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на Съюза),

Защитникът на правата на човека използва не само Европейската конвенция за правата на човека и съответните директиви, но и по доста систематичен начин използва Хартата на основните права. В рамката на тези мрежи Защитникът на правата на човека работи много активно с Европейската агенция за основни права (FRA), която е действителният двигател за популяризиране на Хартата по време на тези форуми.

б) Събития

За да отбележи 20-ата годишнина на Хартата на основните права на ЕС, Представителството на Европейската комисия във Франция организира конференция, в която участваха редица основни заинтересовани страни, работещи за осигуряване на изпълнението и прилагането на Хартата.

В този контекст в понеделник, 7 декември 2020 г. г-жа George Pau-Langevin, заместник на Защитника на правата на човека и заместник-председател, отговарящ за борбата с дискриминацията и за насърчаването на равенството, взе участие в дебата, организиран от Европейската комисия и Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA).

Заедно с Elise Barbé (арбитър в наказателната колегия на Касационния съд, председател на управителния съвет на FRA) и Olivier Cousi (председател на Адвокатската колегия на Парижкия съд), тя говори за предизвикателствата при прилагането на Хартата във Франция и за необходимите мерки за пълното ѝ прилагане. За допълнителна информация относно френските инициативи, чиято цел е повишаване на осведомеността на гражданите относно правата, залегнали в Хартата, и относно мерките, свързани с насърчаването и прилагането на правата, посочени в текста, записът от конференцията е достъпен чрез Връзката отваря нов прозорецтази връзка.

II — Националната консултативна комисия по правата на човека (Commission consultative nationale des droits de l’Homme)

Националната консултативна комисия по правата на човека (НККПЧ) е националната институция за насърчаване и защита на правата на човека на Франция, създадена през 1947 г. Тя е независим административен орган (AAI), държавна структура, която предоставя на правителството и парламента независими съвети и предложения в областта на правата на човека, хуманитарното право и действия, както и спазването на основните гаранции, предоставяни на гражданите за упражняване на обществените свободи. Комисията, в чийто състав влизат 64 личности и представители на организации на гражданското общество, отразява разнообразието от изразените във Франция мнения по въпросите на правата на човека и международното хуманитарно право. Като част от своите задачи тя предупреждава обществеността и повишава осведомеността сред широката общественост. Тя също така участва в образованието и обучението относно зачитането на правата на човека.

През 2018 г. НККПЧ, в партньорство с Европейската агенция за основните права, създаде двуминутно видео, представящо инструмента:

Връзката отваря нов прозорецДве минути, за да разберем Хартата на основните права — YouTube

Връзката отваря нов прозорецДве минути, за да разберем Хартата на основните права на Европейския съюз — уебсайт на Националната консултативна комисия по правата на човека

Следва да се отбележи, че Хартата ще бъде включена в новия уебсайт на НККПЧ под заглавието „ресурси“ с описателен прозорец, който може да се отваря и в който редовно се посочват нейните доклади и становища.


[1] Решение 2019-183 от 24 октомври 2019 г. относно отказа от страна на работодателя да позволи на своята служителка да прекрати предсрочно родителския си отпуск в полза на отпуска по майчинство.

[2] (Съд на Европейския съюз, 20 септември 2007 г., дело Kiiski/Tampereen Kaupunki; C-116/06 Съд на Европейския съюз, 3-ти състав., 13 февруари 2014 г., C-512/11, YTN и C-513/11, DST; Съд на Европейския съюз, 1-ви състав, 8 май 2019 г. — № C-486/18).

[3] член 19, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1971/2007 от 23 октомври 2007 г.

Последна актуализация: 20/04/2023

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Хърватия

Всяка година Домът на правата на човека Загреб (Kuća ljudskih prava Zagreb) участва в провеждано от Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA) проучване за целите на изготвянето на нейния годишен доклад за основните права, в който се съдържа глава относно използването на Хартата на основните права на национално равнище. В доклада се прави преглед на основаващата се или позоваващата се на Хартата съдебна практика на държавите членки, използването на Хартата при парламентарни дебати и приемането на ново законодателство, както и представянето на Хартата в академични статии. След като Агенцията на Европейския съюз за основните права публикува доклада, Домът на правата на човека Загреб го разпространява, като го публикува в социалната си медия.

Също така на 31 януари 2019 г. в сградата на Дома на правата на човека Загреб беше проведен семинар относно Хартата на основните права на ЕС, организиран от Агенцията на Европейския съюз за основните права и Службата на омбудсмана на Хърватия (Ured pučke pravobraniteljice). По време на семинара, на който присъстваха представители на гражданското общество, независими институции по правата на човека и други заинтересовани практикуващи юристи, в рамките на целодневна сесия на обучение бяха разгледани теми, като например значението и функцията на Хартата, като същевременно бяха включени упражнения във връзка с практическото ѝ прилагане.

Използване и осведоменост за Хартата във Вашата страна

Държавни политики, които насърчават използването и осведомеността за Хартата сред законодателите, администрацията, правоприлагащите и съдебните органи

В уводните си глави Националният план за борба с дискриминацията за периода 2017—2022 г. (Националният план) се позовава на Хартата на основните права на Европейския съюз със специален акцент върху член 21 от Хартата, който забранява всяка дискриминация, основана на пол, раса, цвят на кожата, етнически или социален произход, генетични характеристики, език, религия или убеждения, политически или други мнения, принадлежност към национално малцинство, имотно състояние, рождение, увреждане, възраст или сексуална ориентация. Във включената в Националния план глава относно достъпа до жилище изрично се споменава член 34, параграф 3 от Хартата, в който се подчертава, че с цел да се бори срещу социалното изключване и бедността, Европейският съюз признава и зачита правото на социална помощ и на помощ за жилище, предназначени да осигурят достойно съществуване на всички лица, които не разполагат с достатъчно средства. Приоритетните области на Националния план са насочени, наред с другото, към ясно очертани в Хартата на основните права на ЕС права, като например достъпа до жилище, социални грижи, закрила на здравето, услуги и стоки.

Ефективното прилагане на Хартата на основните права на ЕС е едно от хоризонталните условия за прилагането на европейските структурни фондове. Поради това в Плана за действие за наблюдение на изпълнението на необходимите условия (предварителни условия), разработен от Министерството на регионалното развитие и фондовете на ЕС (Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije), се посочва начинът, по който ще бъде осигурено изпълнението на този критерий. Министерството на регионалното развитие и фондовете на ЕС трябва да организира обучение за всички служители, участващи в системата за управление и контрол на средствата от ЕС. От 2015 г. насам се провеждат курсове на обучение под надслов „Борба с дискриминацията, равенство между половете и прилагане на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания в ЕСИ фондовете“ (Anti-discrimination, gender equality and the application of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities in ESI Funds). Към днешна дата от тях са обхванати 1500 души, работещи в сферата на управлението и контрола на ЕСИ фондовете, като продължават да се провеждат за всички новоназначени в системата. Предоставя се обучение на общо 22 институции, включително ресорни министерства и изпълнителни агенции, и по-специално органи на държавната администрация, като например Министерството на морските въпроси, транспорта и инфраструктурата (Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture), Министерството на защитата на околната среда и енергетиката (Ministarstvo zaštite okoliša i energetike), Министерството на строителството и териториалното планиране (Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja), Министерството на туризма (Ministarstvo turizma), Министерството на здравеопазването (Ministarstvo zdravstva), Министерството на икономиката, предприемачеството и занаятите (Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta), Министерството на културата (Ministarstvo kulture), Министерството на селското стопанство (Ministarstvo poljoprivrede), Министерството на финансите (Ministarstvo financija), Министерството на науката и образованието (Ministarstvo znanosti i obrazovanja), Министерството на регионалното развитие и фондовете на ЕС, Министерството на труда и пенсионната система (Ministarstvo rada i mirovinskog sustava), както и Министерството на демографията, семейството, младежта и социалната политика (Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku). Курсовете на обучение са провеждат в сътрудничество с Правителствената служба на Хърватия за правата на човека и правата на националните малцинства (Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina), Министерството на демографията, семейството, младежта и социалната политика, Службата на омбудсмана и Службата на омбудсмана за хората с увреждания (Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom). Правната рамка за борба с дискриминацията в Хърватия, включваща Хартата на основните права на ЕС, е разяснена като част от обучението. Планира се, като част от управлението на ЕСИ фондовете през следващия финансов период, бъдещите управляващи органи да продължат да прилагат курсове на обучение със специален акцент върху Хартата на основните права на ЕС.

Освен това в прилагания от Министерството на регионалното развитие и фондовете на ЕС план за действие за наблюдение на предварителните условия се подчертава, че в Насоките за бенефициерите на фондовете на ЕС (Насоки за кандидатите) също така се уточнява стратегическата правна рамка, позоваваща се на Хартата на основните права на ЕС. С цел да се осигури механизъм за проверка на съответствието с Хартата на операциите, финансирани със средства от ЕС, през идния период в Насоките за кандидатите ще бъде включено задължението операциите да бъдат в съответствие с Хартата. Управляващите органи трябва да разработят контролни списъци за всички органи, публикуващи покани за кандидатите, като в списъка трябва ясно да се посочва дали отправените покани са в съответствие с Хартата.

Освен това Хартата на основните права на ЕС е неразделна част от системата за управление на ЕСИ фондовете, особено за Оперативна програма „Конкурентоспособност и сближаване за периода 2014—2020 г.“ (ОПКС). За тази цел на 31 май 2016 г. Министерството на регионалното развитие и фондовете на ЕС (МРРФЕС) издаде решение за прилагане на хоризонтални принципи, в което се посочва, че „Интервенциите, които ще бъдат финансирани по ОПКС, трябва не само да отговарят на принципите на равенството, но следва да насърчават практическото прилагане на политиката на равни възможности, недискриминация и достъпност, когато е възможно“. Разпоредбата е в пълно съответствие с Дял III от Хартата, озаглавен „Равенство“, членове 21—26. В резултат на това решение на 31 юни 2016 г. МРРФЕС издаде решение относно влизането в сила на Насоките за кандидатите и бенефициерите на оперативна програма „Конкурентоспособност и сближаване“ относно прилагането на хоризонталните принципи. В изготвянето на този документ участваха, наред с другото, Правителствената служба на Хърватия за равенство между половете (Ured za ravnopravnost spolova), Службата на омбудсмана за хората с увреждания и Службата на омбудсмана за равенство между половете (Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova). Ръководството, което предоставя обобщение на концепциите и разпоредбите на Хартата, е достъпно на: Връзката отваря нов прозорецhttps://strukturnifondovi.hr/dokumenti/?doc_id=578&fondovi=esi_fondovi. Разпоредбите на Насоките за кандидатите и бенефициерите на оперативна програма „Конкурентоспособност и сближаване“ относно прилагането на хоризонталните принципи са включени със специален акцент в цялата тръжна документация на ОПКС, която може да се разгледа Връзката отваря нов прозорецтук. Освен това ОПКС популяризира [Хартата] чрез преки инвестиции в инфраструктура, които допринасят за постигането на целите на Хартата чрез инвестиране в инфраструктура за най-уязвимите групи в обществото, с цел правата на човека да бъдат гарантирани за тях. През текущия финансов период ОПКС инвестира в съответствие със следните членове на Хартата: Член 35 — Закрила на здравето, член 14 — Право на образование, член 24 — Права на детето, член 25 — Права на възрастните хора, член 26 — Интеграция на хората с увреждания.

Службата за координация на подготовката и изпълнението на проекти, като организационна единица на МРРФЕС, координира прилагането на хоризонталните принципи на недискриминация, равенството между половете, правата на хората с увреждания и устойчивото развитие.

Правителствената служба на Хърватия за правата на човека и правата на националните малцинства планира да включи необходимостта от прилагане на мерки, насочени към повишаване на осведомеността и видимостта на Хартата на основните права на ЕС, както и образование относно Хартата в планиран стратегически документ в тази област за насърчаване и защита на правата на човека (Национална програма за защита и насърчаване на правата на човека за периода 2019—2024 г.).

Инструменти, които спомагат за по-доброто разбиране на Хартата и случаите, в които тя се прилага

  • За практикуващите специалисти (законодателни органи, администрация, правоприлагащи органи, съдебни органи, практикуващи юристи)
  • За граждани:

Съдебната академия (Pravosudna akademija) се стреми ежегодно да включва обучение по Хартата на основните права на ЕС в своята програма за професионално развитие през целия живот за съдебни изпълнители и други съдебни служители. Академията участва и в проекти на ЕС, финансирани от програмите на Съюза, които са предназначени за обучение във връзка с Хартата.

Пример за това е проектът „Хартата на основните права на Европейския съюз в правната практика“. (Становище за Хартата), който се прилага в Хърватия от Службата на омбудсмана, като Съдебната академия е един от свързаните партньори. Като част от този проект през 2017 г. четирима съдии участваха в две международни конференции, докато през 2018 г. бяха организирани шест еднодневни семинара: три общи, темата на които беше Хартата (общо 41 съдии от Загреб, Сплит и Осиек), и три специализирани по въпросите на убежището и дискриминацията, проведени за общо 46 съдии в Загреб.

Важно е да се посочи и проектът за преходния финансов инструмент „Подобряване на качеството на обучение в съдебната система — Право на ЕС и онлайн обучение“, който беше завършен през март 2018 г. Освен организирането на семинари и онлайн курсове, проектът включваше разработване на учебна програма за провеждане на обучение в областта на европейското право, която Съдебната академия може да продължи да прилага в своите програми. Една от обхванатите теми е „Харта на основните права на ЕС: Обхват и прилагане на национално равнище“, заедно със свързаните материали, формиращи основата на четири семинара, проведени през 2019 г. за общо 60 участници като част от редовната програма за професионално развитие през целия живот.

Използване и популяризиране на инструменти, свързани с Хартата, разработени от други държави — членки на ЕС, или от други заинтересовани страни в ЕС

Като част от курса на обучение за държавни служители, участващи в законодателния процес, беше представено Ръководство на Агенцията на Европейския съюз за основните права, озаглавено „Прилагане на Хартата на основните права на Европейския съюз при законотворчеството и разработването на политики на национално равнище“. Курсът на обучение беше предоставен от Службата на омбудсмана в сътрудничество с Агенцията на ЕС за основните права на 30 януари 2019 г.

Освен това, след като Агенцията на ЕС за основните права публикува Годишния доклад за основните права, който съдържа глава относно използването на Хартата на основните права на национално равнище, организацията на гражданското общество Домът на правата на човека Загреб разпространява доклада, като го публикува в своята социална медия.

Сътрудничество със заинтересовани страни за популяризиране на използването и повишаване на осведомеността относно Хартата на основните права на ЕС

Примери за сътрудничество между правозащитници и национални органи, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

Службата на омбудсмана, в сътрудничество с Агенцията на ЕС за основните права, организира два семинара, насочени към повишаване на осведомеността за Хартата на основните права.

  • На 30 януари 2019 г. в сградата на Националното училище по публична администрация беше организирано обучение за длъжностни лица (Državna škola za javnu upravu). Целта на обучението бе да се повиши осведомеността за Хартата на основните права сред длъжностните лица, участващи в законодателния процес, с конкретен акцент върху член 51, определящ областта на приложение на Хартата. Като част от обучението беше представено и Ръководство на Агенцията, озаглавено „Прилагане на Хартата на основните права на Европейския съюз при законотворчеството и разработването на политики на национално равнище“.
  • На 31 януари 2019 г. в сградата на Дома на правата на човека беше организирано обучение за представители на гражданското общество. Обучението беше с акцент върху възможността Хартата да бъде прилагана чрез кампании и застъпничество за правата на човека, както и за подкрепа на лица, чиито права са били нарушени, с особен акцент върху стратегическите съдебни спорове.
  • Освен това Хартата на основните права се цитира в доклада на омбудсмана за 2018 г., представен на хърватския парламент в края на март 2019 г.

Примери за сътрудничество между национални органи и академични среди, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

В Юридическия факултет на Университета на Загреб (Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu) за повишаването на осведомеността относно Хартата допринасят лекциите за студенти през втората и петата година на обучение, както и на следдипломно равнище.

През втората година две от лекциите в основния курс по Европейско публично право, са посветени на защитата на основните права в ЕС, включително Хартата. През петата година студентите по право имат право да избират курс по Основни права на ЕС, който се провежда на английски език. Наскоро беше написан и университетски учебник по основните права в ЕС, насочен към забраната на дискриминацията. Защитата на основните права се преподава също така в курса „Институции и правна система на ЕС“ като част от специализирана учебна програма по право на ЕС.

Примери за неправителствени инициативи, които насърчават използването и осведомеността за Хартата във Вашата страна

Домът на правата на човека Загреб всяка година участва в проведено от Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA) проучване за целите на изготвянето на годишния ѝ доклад за основните права, в който се съдържа глава относно използването на Хартата на основните права на национално равнище. В доклада се прави преглед на основаващата се или позоваващата се на Хартата съдебна практика на държавите членки, използването на Хартата при парламентарни дебати и приемането на ново законодателство, както и представянето на Хартата в академични статии. Както вече бе посочено, след публикуването на доклада от Агенцията на Европейския съюз за основните права Домът на правата на човека Загреб разпространява доклада, като го публикува в социалната си медия.

Също така, както беше посочено по-горе, на 31 януари 2019 г. в сградата на Дома на правата на човека Загреб беше проведен семинар относно Хартата на основните права на ЕС, организиран от Агенцията на Европейския съюз за основните права и Службата на омбудсмана на Хърватия. По време на семинара, на който присъстваха представители на гражданското общество, независими институции по правата на човека и други заинтересовани практикуващи юристи, в рамките на целодневна сесия на обучение бяха разгледани теми, като например значението и функцията на Хартата, като същевременно бяха включени упражнения във връзка с нейното практическо прилагане.

Последна актуализация: 23/02/2022

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Италия

Използване и осведоменост относно Хартата във Вашата страна.

Държавни политики, които насърчават използването и осведомеността относно Хартата сред законодателите, администрацията, правоприлагащите и съдебните органи.

  1. а. Съдебна колегия (Scuola Superiore della Magistratura)

Съдебната колегия, създадена със Законодателен указ № 26 от 30 януари 2006 г., има централна роля по отношение на обучението в съдебната система, а именно да гарантира прилагането на закона и изпълнението на задължението за професионално обучение на представителите на съдебната власт. Със своите програми за обучение Колегията обхваща също и адвокатските колегии, като организира съвместни курсове.

Целта на Колегията е важна — да осигурява обучение и учене през целия живот на магистратите, за да се подобри международното сътрудничество и да се повишат познанията за правните системи.

Колегията има изключителна компетентност в областта на ученето през целия живот и обучението на магистрати. Нейните задължения включват по-специално следното:

  • организиране на семинари за професионално обучение и учене през целия живот за магистрати и други практикуващи юристи (при необходимост);
  • осигуряване на първоначално обучение и учене през целия живот за почетни магистрати;
  • организиране на курсове за обучение на съдии и прокурори, които кандидатстват за висши длъжности в първоинстанционните или второинстанционните съдилища;
  • осигуряване на обучение за магистрати, заемащи длъжности на високо и средно равнище в съдебните служби;
  • осигуряване на обучение за магистрати, на които са възложени задължения по обучението;
  • провеждане на децентрализирани дейности за обучение;
  • оказване на съдействие в дейности, свързани със стажовете на редови магистрати, в съответствие с указанията, издадени от Висшия съвет на съдебната власт (Consiglio superiore della magistratura), като взема също предвид предложенията на съдебните съвети;
  • организиране, по искане на компетентния държавен орган, на обучение на чуждестранни магистрати в Италия или на участници в дейности за обучение, провеждани в рамките на Европейската мрежа за съдебно обучение или по проекти на Европейския съюз и други държави или международни институции, или изпълнение на програми на Министерството на външните работи и координиране на дейности за обучение, свързани с организацията и функционирането на съдебната система, които дейности са предназначени за италиански магистрати и се осъществяват от други държави или международни институции,
  • подпомагане, по искане на компетентния държавен орган, на дейности, свързани с организацията и функционирането на съдебната система в други държави;
  • осъществяване на програми за обучение в сътрудничество със сходни структури в други институционални или съсловни организации;
  • публикуване на изследвания и проучвания, свързани с темите, обхванати от дейностите по обучение;
  • организиране на културни и обменни инициативи, проучвателни срещи и изследвания, свързани с дейностите по обучение;
  • провеждане на семинари, включително въз основа на специални споразумения или конвенции, уреждащи съответните такси, за практикуващи юристи или участници в специализирани правни колегии.

Колегията организира ежегодни курсове за учене през целия живот по право на Съюза и по-специално по „правата, установени в Хартата“, които са достъпни за всички магистрати, а някои курсове — и за адвокати. Те са свързани както с материалните, така и с езиковите аспекти.

Този метод е подходящ, тъй като обучение по Хартата и нейното прилагане на национално равнище се провежда винаги, когато се въвеждат подобрения в защитата на основно право, предвидено в Хартата. Ето защо най-добрата практика е да се разглежда конкретното право, включено в Хартата на ЕС, като същевременно се обсъдят начините за интегриране на това право в националното законодателство.

Тема на програмата за учене през целия живот за 2022 г. ще бъде Хартата от Ница, като с нея ще бъдат свързани курсове по защита на личните данни, по системата от източници на правото, по цифровизация, правосъдие, права, по основни права и право на Съюза, по клевета и реч на омразата, както и по изкуствения интелект и правото.

  1. б. Национално звено за контакт за Хартата на ЕС

В съответствие с желанието на Европейската комисия и Агенцията на Европейския съюз за основните права настоящият министър на правосъдието Марта Картабия (Marta Cartabia) определи професор Палмина Танцарела (Palmina Tanzarella) за лице за контакт от страна на Италия във връзка с Хартата. Една от нейните задачи е да популяризира Хартата, да повишава осведомеността за нея и по този начин да гарантира по-ефективното ѝ прилагане. Избран беше човек, който работи в публичната администрация и се възползва от специфичната вътрешна координация с Министерството на правосъдието и академичните среди.

Лицето за контакт е и ще бъде ново измерение за популяризиране и разширяване на познанията за Хартата чрез програма от редовни инициативи. За тази цел лицето за контакт се подпомага от звеното за координация на международните дейности, свързани с правата на човека(Coordinamento dell'attività internazionale in tema di diritti umani — AIDU), което беше създадено в рамките на департамента по правосъдие(Dipartimento per gli affari di giustizia — DAG) в Министерството на правосъдието през декември 2021 г. Връзката отваря нов прозорецТази уникална до момента инициатива се осъществява и с цел изпълнение на целите на европейската стратегия за укрепване на прилагането на Хартата на основните права на ЕС. В рамките на правомощията на Министерството на правосъдието, работата на звеното ще бъде съсредоточена върху тематичните области на ЕС, свързани с основните права, правата на гражданите и свободното движение на хора.

  1. в. Университетски курсове

Защитата на основните права като движеща сила на европейската интеграция днес е съществена част от курсовете по право в университетите, особено що се отнася до постиженията в областта на конституционното право и правото на ЕС. За да се осигури многостепенна защита на правата, е важно бъдещите практикуващи юристи и икономисти да преминат обучение по Хартата от Ница и нейното тълкуване от националните съдилища и Съда на ЕС. Поради това през последните години се наблюдава рязко увеличение на броя на специализираните курсове.

По-специално според данни от последното проучване, предоставени от Министерството на университетите и научните изследвания(Ministero dell'Università e della Ricerca — MUR), през декември 2021 г. във факултетите по право, политически науки и икономика на държавни и частни университети са предлагани около 550 курса, някои от които на английски език.

В повечето от тези курсове се разглежда в основни линии въпросът за защитата на основните права, като се акцентира върху диалога между конституционните и наднационалните европейски съдилища при прилагането на съответните харти. Чрез проучвания на конкретни казуси студентите получават необходимите инструменти, за да разберат взаимовръзката между хартите и съдебната практика. Това позволява да се обърне сериозно внимание на Хартата на основните права от Ница и на последствията от нейното прилагане.

Хартата се изучава също в курсове по теми като имиграция, информационно и комуникационно право, екологично право, европейско наказателно и процесуално право, европейско административно право, религиозен плурализъм, европейско данъчно право и европейско трудово право.

  1. г. Най-добри практики за ефективно сътрудничество между националните органи и гражданското общество с цел жертвите на дискриминация да бъдат насърчавани да подават сигнали и да получават подкрепа

Като се има предвид, че забраната за дискриминация е крайъгълен камък на Хартата от Ница, тя се утвърждава и чрез работата на националните органи, които са ангажирани с този въпрос.

Следва да се обърне внимание на Връзката отваря нов прозорецНационалната служба за борба с расовата дискриминация (Ufficio Nazionale Antidiscriminazioni Razziali — UNAR), създадена към кабинета на министър-председателя със Законодателен указ № 215 от 9 юли 2003 г. (за прилагане на Директива 2000/43/ЕО относно прилагане на принципа на равно третиране на лица без разлика на расата или етническия произход).

На тази служба е възложена задачата да гарантира правото на равно третиране на всички лица без разлика на техния етнически или расов произход, възраст, религиозни убеждения, сексуална ориентация, полова идентичност или наличието на увреждания. Службата работи независимо и безпристрастно и от няколко години наблюдава внимателно последиците от дискриминационната реч на омразата, включително онлайн, както и усилията за борба с нея.

Задачите, които законът възлага на тази служба, са следните:

  • да оказва съдействие при съдебни или административни производства на лица, които считат, че са пострадали от дискриминационно поведение, като това съдействие се предоставя под формите, определени в член 425 от Гражданския процесуален кодекс на Италия;
  • при надлежно зачитане на прерогативите и функциите на органите на съдебната власт да провежда разследвания, за да установи дали е налице дискриминация;
  • да насърчава публичните и частните органи, по-специално сдруженията и органите, работещи в областта на борбата с дискриминацията, да приемат конкретни мерки, включително проекти за утвърдителни действия, насочени към предотвратяването на дискриминацията на основата на расов или етнически произход или към компенсирането на последствията от нея;
  • да повишава в максимална степен осведомеността относно действащите инструменти за защита, включително чрез увеличаване на обществената осведоменост относно принципа на равно третиране и провеждане на информационни и комуникационни кампании;
  • да издава препоръки и становища по въпроси, свързани с дискриминацията на основата на расов или етнически произход, както и предложения за изменения на съществуващото законодателство;
  • да изготвя годишни доклади до парламента относно ефективното прилагане на принципа на равно третиране и ефективността на механизмите за защита, както и годишни доклади до министър-председателя за извършената работа;
  • да насърчава проучвания, изследвания, курсове за обучение и обмен на опит, включително в сътрудничество със сдружения и органи, работещи в областта на борбата с дискриминацията, с други неправителствени организации, работещи в тази област и със специализирани институти за статистически проучвания, включително с цел разработване на насоки за борба с дискриминацията.

Също така към отдела за равни възможности към кабинета на министър-председателя е създаден регистър на сдруженията и органите, които извършват дейности в областта на борбата с дискриминацията и насърчаването на равното третиране (член 6 от Законодателен указ № 215/2003).

Министерството на правосъдието е участвало и понастоящем участва в редица аналитични и оперативни проекти, координирани от UNAR, с конкретната цел да се осъвременят и разработят практики и инструменти за ефективно предотвратяване и борба с расизма, ксенофобията и други форми на нетърпимост, разпространявани чрез реч на омразата, включително онлайн. Тези проекти включват:

  • проект CO.N.T.R.O. — COunter Narratives againsT Racism Online (2018—2020 г.) — разработен и координиран от UNAR в партньорство с Института за социални изследвания (Istituto per la Ricerca Sociale;  — IRS), подкрепен и финансиран от Европейската комисия, чрез който беше насърчена целенасочена кампания за комуникация и повишаване на осведомеността с цел противодействие на расизма онлайн и се създадоха условия за учредяването на Обсерватория на UNAR за медиите и интернет с участието на ключови институционални и неинституционални партньори, работещи в борбата с този проблем;
  • проект REASON — „REAct in the Struggle against ONline hate speech“ (изпълнява се 2020 г. насам), с който официално се създава национален контролен център (Cabina di Regia Nazionale) за борба с престъпленията от омраза и речта на омразата онлайн с цел да се способства за координирането на действията и обмена на опит в сътрудничество с Обсерваторията срещу актове на дискриминация (Osservatorio per la sicurezza contro gli atti discriminatori;  — OSCAD), Министерството на вътрешните работи, Министерството на правосъдието, Министерството на образованието, Органа за гаранции в областта на комуникациите(Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni — AGCOM) и доброволни сдружения, включително Carta Di Roma, Lunaria, Arci, Amnesty Italia, Cospe и Arcigay.

Основната задача на контролния център е да разработи национален стратегически план за борба с престъпленията от омраза и речта на омразата.

  1. д. Политики, насочени към училищата. Като цяло: образование

В училищата се провеждат редица инициативи, обусловени от разбирането, че повишаването на осведомеността за Хартата е полезно и необходимо, за да се насърчат по-младите поколения да разсъждават задълбочено върху общите ценности, поставяйки хората и човешкото достойнство в центъра на процеса на изграждане на приобщаващо общество. Те включват:

La Carta europea dei diritti a un milione di studenti (Европейската харта на основните права за един милион ученици) — проект, осъществяван съвместно от Европейския парламент, Европейската комисия и италианското правителство, в сътрудничество с Министерството на образованието, университети, научноизследователски центрове и Италианските пощи (Poste Italiane), в рамките на който през последните две години един милион екземпляра от Хартата на основните права на Европейския съюз бяха предоставени на един милион ученици в италианските средни училища;

La Carta di Nizza fra diritti umani e cittadinanza (Хартата от Ница: между правата на човека и гражданството) — конкурс, организиран от Министерството на образованието, чиято основна цел е децата да бъдат насърчени да четат и да разсъждават върху практическото прилагане на Хартата на основните права на Европейския съюз. По-специално съдържанието на Хартата беше обсъждано чрез сравнение с текстовете на международни конвенции и договори за правата на човека като Всеобщата декларация за правата на човека.

Инструменти, които спомагат за по-доброто разбиране на Хартата, и случаите, в които тя се прилага

През 2019 г. Министерството на правосъдието постави началото на проекта EJNita «EJNita» (EJN — Италианска мрежа: Изграждане на мостове) с частично финансиране от Европейската комисия (Споразумение за предоставяне на безвъзмездни средства № 831373), чиято цел беше да се укрепи и рационализира Европейската съдебна мрежа (ЕСМ) по граждански и търговски дела. Този проект беше разработен в отговор на необходимостта от подобряване на познанията за инструментите за съдебно сътрудничество по граждански и търговски дела в правната или професионалната сфера.

В резултат на този проект беше публикуван Връзката отваря нов прозорецпорталът ALDRICUS, който обединява информация и материали от интерес (стандарти, национална, международна и наднационална съдебна практика, връзки към сайтове, представляващи интерес) като част от блог. Порталът Aldricus е също така инструмент за популяризиране и повишаване на осведомеността за Хартата, което се постига по-специално чрез оповестяване на целеви събития за обучение. Например на 22 февруари 2021 г. беше популяризирано събитието за обучение La protezione transfrontaliera degli adulti con disabilità cognitive in Italia e Spagna (Трансгранична защита на възрастни с когнитивни увреждания в Италия и Испания).

Министерството на правосъдието има Връзката отваря нов прозорецспециална страница за популяризиране на Хартата, чрез която се предоставя достъп до италианската версия на текста, както и връзка към уебсайта на Европейската комисия за разясняване на Хартата.

Използване и популяризиране на инструменти, свързани с Хартата, разработени от други държави — членки на ЕС, или от други заинтересовани страни в ЕС

Съществуват многобройни инициативи за обучение и придобиване на знания, насочени към служителите в съдебната система на Италия, които се предлагат от институции за обучение в сътрудничество с европейски партньори (европейски институции например Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA) или други европейски държави). През 2021 г. например Съдебната колегия публикува няколко покани за подаване на предложения в това отношение, които са в резултат на инициативи със заинтересовани страни от ЕС — германската Академия по европейско право (Europäische Rechtsakademie — ERA); френската Национална школа на съдебната власт(Ecole Nationale de la Magistrature — ENM) и Европейската мрежа за съдебно обучение.

Сътрудничество със заинтересовани страни за популяризиране на използването на Хартата на основните права на ЕС и повишаване на осведомеността относно нея

Примери за сътрудничество между правозащитници и национални органи, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

Със Закона за бюджета на Италия от 2001 г. (член 1, параграф 573 от Закон № 178 от 2021 г.) на институциите, на които е възложено да защитават правата на човека, е предоставено правото да ползват фонд, предназначен за финансирането на дейности за популяризиране на съдържанието на Хартата от Ница. Фондът, който се управлява от Министерството на правосъдието, е в размер на 2 милиона евро годишно за 2021 г. и 2022 г. и е предназначен за висококачествени проекти за обучение, чрез които се увеличава съдебната култура в областта на международното наказателно право и правата на човека. Критериите за достъп до средствата от фонда са определени с указ на министъра на правосъдието, съгласуван с министъра на икономиката и финансите, като приоритетно изискване е да се представят доказателства за дългосрочно взаимодействие, консултации и сътрудничество с международни органи и институции.

Примери за сътрудничество между национални органи и академични среди, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

Националните органи поддържат близки взаимоотношения с три от най-висшите съдилища на Италия, а именно: Конституционния съд (Corte costituzionale), Върховния касационен съд (Corte Suprema di Cassazione) и Държавния съвет (Consiglio di Stato).

Изследователският отдел на Конституционния съд публикува годишен доклад, в който се обобщават и разясняват тълкуванията на Европейската харта за основните права във връзка с конституционните принципи. Връзката отваря нов прозорецПоследното издание на доклада беше публикувано през юни 2021 г. със заглавие L'applicazione della Carta dei diritti fondamentali dell'Unione europea nella giurisprudenza della Corte costituzionale (Прилагане на Хартата на основните права на Европейския съюз в съдебната практика на Конституционния съд), юни 2021 г.

Връзката отваря нов прозорецИзследователският отдел на Върховния касационен съд предоставя достъп до най-важните решения, включително международна и европейска съдебна практика.

Примери за неправителствени инициативи, които насърчават използването и осведомеността за Хартата във Вашата страна

Националната адвокатска колегия(Associazione Nazionale Forense — ANF) е член на европейско партньорство, което се ръководи от фондация „Български адвокати за правата на човека“ и обединява други участници като Confprofessioni (конфедерация, в която членува ANF), Миланската адвокатска колегия, Бургоския университет и Генералния съвет на адвокатите в Испания (Consejo General de la Abogacìa Española). Водещият участник и неговите партньори получиха финансиране по линия на европейската покана за подаване на предложения за подкрепа на транснационални проекти за съдебно обучение в областта на гражданското право, наказателното право или основните права (JUST-JTRA-EJTR-AG-2017).

Проектът Lawyers4Rights беше насочен към постигането на следните цели: да се насърчи познаването на създаването, целта и обхвата на Хартата на основните права на ЕС, да се засили ролята на бенефициерите при отговарянето на въпроси относно защитата, произтичащи от проблемите на миграцията и тероризма, да се увеличи тяхната осведоменост относно прилагането на Хартата на ЕС на национално равнище, да се подобри сътрудничеството между юридическите професии и да се разберат основните елементи на приложимото право на ЕС във всеки национален контекст.

На заключителната конференция, проведена на 24 юни 2022 г., бяха представени резултатите от проекта и основните изводи, направени по отношение на равнището на осведоменост на адвокатите и прилагането на Хартата на основните права.

Материалите на проекта са налични на следния адрес: Връзката отваря нов прозорецhttps://lawyers4rights.eu/

Редица други спонтанни инициативи, като например организиране на обучения и задълбочени семинари от учени, публикуване на тематични материали в юридически списания и вестници и обмен на мнения в различни списъци с адресати, за които са абонирани практикуващи юристи, също спомогнаха за популяризирането и повишаването на осведомеността за съдържанието на Хартата.

Последна актуализация: 21/04/2023

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Латвия

Държавни политики, които насърчават използването и осведомеността за Хартата сред законодателите, администрацията, правоприлагащите и съдебните органи.

Латвийското законодателство и съдебна практика включват членове от Хартата на основните права на Европейския съюз (Хартата), които се отнасят до въпроси, свързани със защитата на личните данни, равенството между хората и правата на човека в областта на миграцията, науката и достъпа до информация.

Позовавания в обяснителни меморандуми към законопроекти

Позовавания в решения на Конституционния съд

  • Връзката отваря нов прозорецРешение по дело № 2018-18-01 относно съответствието с Конституцията на членове от Закона за движението по пътищата. Беше установено, че съответните членове са противоконституционни по отношение на изискванията за защита на личните данни. Направено е позоваване на член 8 от Хартата във връзка със защитата на личните данни.
  • Връзката отваря нов прозорецРешение по дело № 2018-15-01 относно съответствието с Конституцията на членове от Закона за висшите учебни заведения. Позоваване на член 13 от Хартата във връзка с академичната свобода на изкуствата и научните изследвания.
  • Връзката отваря нов прозорецРешение по дело № 2018-11-01 относно съответствието с Конституцията на членове от Закона за възнагражденията на длъжностните лица и служителите на централните и местните органи на управление. Позоваване на член 8 от Хартата във връзка със защитата и добросъвестното обработване на личните данни.

Инструменти, които спомагат за по-доброто разбиране на Хартата и случаите, в които тя се прилага

За практикуващи юристи

В Латвия съществува Латвийски център за съдебно обучение [Latvijas Tiesnešu mācību centrs] (LTMC), който организира и провежда курсове за допълнително обучение и професионално развитие за съдии и съдебни служители. Редовно се организират общи лекции по правата на човека, по време на които е възможно да се обсъжда и Хартата.

LTMC работи заедно с Академията по европейско право (ERA) и Европейската мрежа за съдебно обучение (EJTN) и също така предлага международни курсове за обучение на съдии.

  • През 2014 г. LTMC организира шест лекции по Хартата. През 2014 г. общо 141 адвокати участваха в проявите.
  • От 2017 г. до 2019 г. 43 латвийски съдии участваха в семинари, свързани с Хартата.
  • През 2018 г. беше сключено споразумение за сътрудничество с Академията по европейско право (ERA) за услуги за обучение на високо равнище на латвийския съдебен и правоприлагащ персонал за обучение на съдии, съдебни служители, следователи, прокурори и длъжностни лица, включително по въпроси, свързани с общото право на ЕС.

За гражданите

Връзката отваря нов прозорецВърховният съд насърчава прозрачното прилагане на Хартата, като включва отделен раздел, посветен на нея, в Връзката отваря нов прозорецрегистъра на законодателството. Не всички решения на Сената са включени в този регистър, а само тези, които са от значение за прилагането на правните разпоредби (вж. в регистъра: Право на Европейския съюз -> Договори -> Харта на основните права на Европейския съюз).

В раздела Връзката отваря нов прозорецНаръчници на уебсайта на Върховния съд е включена информация за разходите на Агенцията на Европейския съюз за основните права (вж. „Разходи на Агенцията на Европейския съюз за основните права“).

Последна актуализация: 05/04/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Литва

Държавни политики, които насърчават използването и осведомеността за Хартата сред законодателите, администрацията, правоприлагащите и съдебните органи.

Основата, която гарантира, че съвместимостта на законопроектите с Хартата се оценява като част от законодателния процес, е член 9, параграф 4 от Закона за принципите на законотворчеството (Teisėkūros pagrindų įstatymas), в който се предвижда оправомощените от правителството органи да изготвят заключения относно съвместимостта на законопроектите с правото на ЕС, решенията на Съда на Европейския съюз, международните договори, по които Република Литва е страна, Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи и решенията на Европейския съд по правата на човека. Тези заключения се предоставят и на субекта, който приема правния акт. Въпреки че изискването за спазване на Хартата не се упоменава изрично в тази разпоредба, изискването за гарантиране на съответствието с правото на ЕС включва и осигуряване на съответствие с Хартата. Практиката показва, че разпоредбата се разбира по този начин. Например в заключенията си относно законопроекта за изменение на Литовския закон за изборите за Европейския парламент (Lietuvos Respublikos rinkimų į Europos Parlamentą įstatymo pakeitimo įstatymo projektas) Дирекцията по европейско право (Europos teisės departamentas) посочва, че следва да се приеме, че разпоредбите, които ограничават упражняването на включеното в член 39, параграф 1 от Хартата право на гражданите да избират и да бъдат избирани в изборите за Европейския парламент (а именно разпоредбата, според която едно и също лице може да бъде избрано за Европейския парламент не повече от два последователни пъти), но които не отговарят на условията, обосноваващи такова ограничение, както е посочено в член 52 от Хартата (ограниченията трябва да бъдат предвидени в закона, да зачитат основното съдържание на въпросните права и да бъдат пропорционални), противоречат на правото на ЕС (Връзката отваря нов прозорецhttps://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAK/325a8fb0199811e9bd28d9a28a9e9ad9?positionInSearchResults=1&searchModelUUID=2d93c2bd-31b3-4e97-b94e-d931ddae3ca2).

Инструменти, които спомагат за по-доброто разбиране на Хартата и случаите, в които тя се прилага

На уебсайта на Министерството на правосъдието (Teisingumo ministerija) е публикувано Връзката отваря нов прозорецРъководство за съдебната практика на Съда на Европейския съюз (Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktikos vadovas), в което се предоставя информация и по въпроси, свързани с прилагането на Хартата. На уебсайта се предоставя също така връзка към публикуваната на уебсайта на Европейската комисия информация за защитата на правата, предоставени от правото на ЕС (Връзката отваря нов прозорецhttps://tm.lrv.lt/lt/veiklos-sritys-1/es-reikalu-koordinavimas/es-teises-perkelimas-ir-igyvendinimas с връзка към Връзката отваря нов прозорецhttps://ec.europa.eu/info/about-european-commission/contact/problems-and-complaints/help-defending-your-rights/individuals_bg). Ще бъде предоставена и връзка към Връзката отваря нов прозорецНаръчника за прилагане на Хартата на национално равнище, публикуван от Агенцията на Европейския съюз за основните права, веднага щом бъде преведен на литовски език.

Като част от проекта „Засилване на реакцията спрямо престъпленията от омраза и словото на омразата в Литва“, изпълняван от Министерството на вътрешните работи (Vidaus reikalų ministerija), Главната прокуратура (Generaline prokuratūra) и Службата на инспектора по журналистическа етика (Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba), Връзката отваря нов прозорецсе осигурява съвместно обучение за полицейски служители, прокурори и съдии, финансирано по линия на програмата „Права, равенство и гражданство“ на Европейския съюз (2014—2020 г.). При публикуване на правна информация, свързана с борбата с престъпленията от омраза, предназначена както за служители, така и за жертви, Министерството на вътрешните работи предоставя връзка към специален раздел на уебсайта на Агенцията на Европейския съюз за основните права (Връзката отваря нов прозорецhttps://vrm.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/viesasis-saugumas-1/atsakas-i-neapykantos-nusikaltimus-ir-neapykanta-kurstancias-kalbas с връзка към Връзката отваря нов прозорецhttps://fra.europa.eu/bg/themes/hate-crime).

Използване и популяризиране на инструменти, свързани с Хартата, разработени от други държави — членки на ЕС, или от други заинтересовани страни в ЕС

Вж. посочената по-горе информация относно връзките към уебсайтовете на институциите и агенциите на Европейския съюз.

Сътрудничество със заинтересовани страни за популяризиране на използването и повишаване на осведомеността относно Хартата на основните права на ЕС

Примери за сътрудничество между правозащитници и национални органи, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

Литва е възприела практиката за провеждане на годишниВръзката отваря нов прозорец Национални форуми по правата на човека (Nacionaliniai žmogaus teisių forumai). През 2019 г. форумът беше организиран от Литовския форум на хората с увреждания (Lietuvos negalios organizacijų forumas), Службата на омбудсмана за равните възможности (Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba), Службата на омбудсманите на Сейма (Seimo kontrolierių įstaiga), Комитета на Сейма по правата на човека (Seimo Žmogaus teisių komitetas), Министерството на външните работи (Užsienio reikalų ministerija), Службата на омбудсмана за правата на детето (Vaiko teisių kontrolieriaus įstaiga), университета „Vytautas Magnus“ (Vytauto Didžiojo universitetas) и Коалицията на организациите по правата на човека (Žmogaus teisių organizacijų koalicija).

Примери за сътрудничество между национални органи и академични среди, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

Съветът за научни изследвания на Литва (Lietuvos mokslo taryba) финансира проведено от Вилнюския университет (Vilniaus universitetas) научно изследване относно „Прилагането на Хартата на ЕС като стандарт за защитата на индивидуалните права на наднационално и национално равнище“. Чрез изследването беше разгледана степента, в която Хартата и разпоредбите ѝ се прилагат освен от съдилищата и органите за досъдебно разследване и от позоваващите се на тях литовски органи, които в своите области на дейност вероятно ще се занимават най-често с разглеждане на жалби относно попадащите в обхвата на Хартата индивидуални права. По време на изследването се иска информация за това дали обществеността и правната общност са достатъчно запознати със значението на Хартата за защитата на основните права и дали Хартата се разглежда като действително ефективен стандарт за защита на основните права, както и дали се разглеждат въпроси, свързани с използването на Хартата за защита на конкретни права. Връзката отваря нов прозорецРезултатите от изследването бяха оповестени публично.

Примери за неправителствени инициативи, които насърчават използването и осведомеността за Хартата във Вашата страна

На своя портал „Моите права“ („Mano teisės“) НПО Връзката отваря нов прозорец„Литовски център за правата на човека“ (Lietuvos žmogaus teisių centras) предоставя връзка към уебсайтовете на институциите и агенциите на Европейския съюз, включително Агенцията на Европейския съюз за основните права. Публикуваните на портала текстове разглеждат и въпроси, свързани с прилагането на Хартата.

Последна актуализация: 07/04/2023

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Моля, имайте предвид, че оригиналната езикова версия на тази страница нидерландски е била наскоро променена. Езиковата версия, която търсите, в момента се подготвя от нашите преводачи.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Нидерландия

Използване и осведоменост за Хартата във вашата страна.

1. Държавни политики, с които се насърчават използването и осведомеността за Хартата сред законодателите, администрацията, правоприлагащите и съдебните органи

В Връзката отваря нов прозорецнационалния план за действие в областта на правата на човека за 2020 г. правителството разяснява начина, по който възнамерява да защитава и утвърждава правата на човека в Нидерландия. Хартата е част от описаната в плана за действие „инфраструктура в областта на правата на човека“, а именно правната уредба за (правителствените) организации и лицата, които допринасят за защитата на правата на човека в Нидерландия. В плана за действие се заявява, че в сравнение с Конституцията и ЕКПЧ Хартата представлява най-модерният и всеобхватен документ в областта на основните права на човека. Пояснена е и връзката между тези документи в областта на основните права на човека.

В Връзката отваря нов прозорецинтегрираната рамка за оценка (IAK) се предоставя Връзката отваря нов прозорецконтролен списък на основните праваВръзката отваря нов прозорецhttps://www.kcbr.nl/beleid-en-regelgeving-ontwikkelen/integraal-afwegingskader-voor-beleid-en-regelgeving/6-wat-het-7 за целите на изготвянето на политика и правила. В нея се прави препратка към Хартата, която може да е приложима. В Връзката отваря нов прозорецуказанията за изготвянето на законодателство се посочва също така, че при разписването на разпоредби следва да се вземе под внимание това как те се съотнасят с норми от по-висш ранг, включително Хартата.

Academie voor wetgeving [Академия за законотворчество] предлага курсове за държавни служители — юристи и съставители на законодателни текстове (Връзката отваря нов прозорецевропейско и международно право | Академия за законотворчество/Академия за държавни служители — юристи) с цел насърчаване на прилагането на Хартата на основните права на ЕС (Хартата) и на осведомеността за нея. Тези курсове се предлагат на (стажант) съдии, прокурори и техните правни екипи, както и на други обучаеми, включително под формата на електронно обучение (вж. Връзката отваря нов прозорецТърсене — SSR (Център за обучение на магистрати).

Понастоящем при изготвянето на законодателството е обичайна практика да се вземат предвид и посочените в Хартата основни права. Такъв е например случаят при прилагането на директиви и регламенти, но също и при „стандартното“ законодателство, например в областта на COVID-19. В препоръките на Консултативния отдел на Държавния съвет към правителството често се изтъква, че правителството следва да проверява новите законодателни предложения с оглед на Хартата. В разработената от Консултативния отдел рамка за проверка във връзка с Връзката отваря нов прозореццифровизацията специално се призовава да се обърне внимание на посочените в Хартата основни права (членове 7, 8 и 21).

2. Инструменти, които спомагат за по-доброто разбиране на Хартата и случаите, в които тя се прилага

Разработен е специален Връзката отваря нов прозорецНаръчник за прилагането на Хартата, който е предназначен за създателите на политики и съставителите на законодателни текстове. В документа се разяснява кога се прилага Хартата и за кои от включените в нея основни права се осигурява по-голяма защита, отколкото в Конституцията и в Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ). Наръчникът може да бъде намерен на уебсайта на Връзката отваря нов прозорецExpertisecentrum Europees recht [ECER — Експертен център по европейско право] към Министерството на външните работи, както и на други места. На уебсайта се предлагат допълнителна (обща) информация относно Хартата, както и препратки към годишните доклади на Европейската комисия относно нейното прилагане и към докладите на Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA). ECER редовно публикува доклади относно нови съдебни решения на Съда (Съда на Европейския съюз), които се разпространяват и в бюлетин.

Връзката отваря нов прозорец„Nieuwsbrief Rechtspraak Europa“ [Бюлетин за европейска съдебна практика] на Апелативния съд в Амстердам включва месечен обзор на съдебната практика както на Европейския съд по правата на човека (ECHR), така и на Съда, включително в областите, обхванати от Хартата. В бюлетина се съдържа информация за подходящо обучение и семинари във връзка с Хартата, която може да е от общ характер или да обхваща специфични области (например наказателно право или миграционно право).

Освен това в няколко области на правото са на разположение различни (нидерландски) научни публикации относно Хартата (вж. в раздел 5 по-долу ).

3. Използване и популяризиране на инструменти, свързани с Хартата, разработени от други държави — членки на ЕС, или от други заинтересовани страни в ЕС

Докладите на FRA и насоките относно прилагането на Хартата, инструментите за електронно обучение относно Хартата и наръчниците могат да бъдат намерени на уебсайта на Връзката отваря нов прозорецECER. Там могат да бъдат намерени и годишните доклади на Европейската комисия в областта на прилагането на Хартата, както и тематичният лист от дирекция „Изследвания и документация“ на Съда на ЕС.

Сътрудничество със заинтересовани страни за популяризиране на прилагането на Хартата на основните права на ЕС и повишаване на осведомеността за нея

4. Примери за сътрудничество между правозащитници и национални органи, което допринася за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

Наскоро беше разработена платформа за правата на човека и местното управление, на която да се предоставя информация и да се обменят знания за правата на човека в рамките на местното управление. Платформата е съвместно начинание на Министерството на вътрешните работи и връзките с Кралството, Сдружението на нидерландските общини (VNG), Нидерландския институт за правата на човека и националния омбудсман. Тя би могла да се използва и за обмен на информация и експертен опит във връзка с Хартата (обхванати в нея конкретни основни права).

5. Примери за сътрудничество между национални органи и представители на академичните среди, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

В университети в Нидерландия редовно се разглежда (практическото) значението на Хартата. Така например за 10-ата годишнина от създаването на Хартата бяха организирани различни симпозиуми, включително от Връзката отваря нов прозорецуниверситета Радбауд, в рамките на които представители на академичните среди, държавни служители — юристи и съдии, обсъдиха нейното значение за различните области на правото. В резултат на това беше издадена книга (J. Krommendijk, H. C. F. J. A. de Waele и K. M. de Zwaan (редактори), Tien jaar EU-Grondrechtenhandvest in Nederland. Een impact assessment [„10 години от приемането на Хартата на основните права в Нидерландия — оценка на въздействието“) Deventer: Wolters Kluwer, 2019 г.).

В Връзката отваря нов прозорецуниверситета в Утрехт се организират дни на обучение за съдии, адвокати и прокурори с цел увеличаване на познаването и осведомеността за Хартата.

6. Примери за неправителствени инициативи, с които се насърчават използването и осведомеността за Хартата във вашата страна

През 2020 г. Nederland Juristen Comité voor de Mensenrechten [NJCM — Нидерландски комитет на юристите за правата на човека] организира третия Връзката отваря нов прозорецсимпозиум относно Хартата. По този повод беше проведена дискусия относно добавената стойност на Хартата за юридическата практика. Впоследствие темите на говорителите бяха събрани в Nederlands Tijdschrift voor de Mensenrechten (NTM — том 45, 2020 г., № 1).

Последна актуализация: 21/04/2023

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Португалия

Използване и осведоменост относно Хартата във вашата страна.

Държавни политики, които насърчават използването и осведомеността относно Хартата сред законодателите, администрацията, правоприлагащите и съдебните органи.

Конкретни позовавания на Хартата или разяснения относно нейното прилагане

  • През 2019 г. Генерална дирекция „Правосъдие“ (Direcção-Geral da Política de Justiça) (Министерство на правосъдието) (Ministério da Justiça) изготви ръководство за прилагането на Хартата във връзка с усвояването на европейски средства, предназначено за специалисти, работещи в тази област.

Обучение относно прилагането на Хартата

  • Обучение за съдии и други юристи:
    • Центърът за юридически науки (Centro de Estudos Judiciários) предлага първоначално и непрекъснато обучение за съдии и прокурори както по правото на ЕС като цяло, така и по конкретни въпроси, попадащи в неговия обхват. Това обучение обхваща Хартата. Адвокати и други практикуващи юристи също могат да участват в конференциите и семинарите, организирани от Центъра.
    • През 2018 г. Центърът организира целодневен курс за обучение, насочен специално към Съда на Европейския съюз (СЕС) и Хартата. Програмата на курсовете, видеозаписите и съответните текстове могат да бъдат намерени Връзката отваря нов прозорецтук.
    • В рамките на програма HELP in the EU III в плана на Центъра за продължаващо обучение за периода 2022—2023 г. е предвидено действие за продължаващо обучение за съдии и прокурори (Ministério Público) с цел насърчаване на компетентността за прилагане на Хартата.
  • Обучение за бенефициерите, участващи в усвояването на средства от ЕС:
    • През юни 2019 г. Генерална дирекция „Правосъдие“ проведе курс на обучение за всички органи на Министерството на правосъдието относно прилагането на Хартата във връзка с усвояването на средства от ЕС.

Инструменти, които спомагат за по-доброто разбиране на Хартата, и случаите, в които тя се прилага

За практикуващи специалисти (законодателни органи, администрация, правоприлагащи органи, съдебни органи, практикуващи юристи):

  • Центърът за юридически науки редовно публикува бюлетин относно съдебната практика на Съда на ЕС — Връзката отваря нов прозорецhttp://www.cej.mj.pt/cej/newsletter_tjue_cej/newsletter_tjue_cej.php;
  • През 2019 г. Генерална дирекция „Правосъдие“ (Direcção-Geral da Política de Justiça) (Министерство на правосъдието) (Ministério da Justiça) изготви ръководство за прилагането на Хартата във връзка с усвояването на европейски средства, предназначено за специалисти, работещи в тази област.

За гражданите:

Използване и популяризиране на инструменти, свързани с Хартата, разработени от други държави — членки на ЕС, или от други заинтересовани страни в ЕС

На уебсайта на Министерството на правосъдието има специална Връзката отваря нов прозорецуебстраница относно Хартата, която препраща към инструментите, предоставяни от Агенцията за основните права (FRA), и включва връзка към нейния уебсайт.

Сътрудничество със заинтересовани страни за популяризиране на използването и повишаване на осведомеността относно Хартата на основните права на ЕС

Примери за сътрудничество между правозащитници и национални органи, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

[НЕ Е ПРИЛОЖИМО]

Примери за сътрудничество между национални органи и академични среди, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

[НЕ Е ПРИЛОЖИМО]

Примери за неправителствени инициативи, които насърчават използването и осведомеността за Хартата във вашата страна

  • Проект «Хартата на основните права на Европейския съюз „в действие“»
    Проектът беше финансиран от Генерална дирекция „Правосъдие и потребители“ на Европейската комисия и разработен от консорциум от европейски университети (Института по правата на човека на Каталония, Юридическия факултет към Утрехтския университет и Шчечинския университет). В Португалия проектът се координираше от Постоянната обсерватория за правосъдие (Observatório Permanente de Justiça) към Центъра за социални науки на Университета на Коимбра (Centro de Estudos Sociais) и включваше Висшия съдебен съвет (Conselho Superior da Magistratura), прокуратурата (Ministério Público), Центъра за юридически науки (Centro de Estudos Judiciários) и Адвокатската колегия (Ordem dos Advogados). Основната цел на проекта беше да се разработи мащабна програма за обучение за укрепване на компетентностите на участниците от съдебната система във връзка с прилагането на Хартата, за да бъдат в състояние да я тълкуват и прилагат по-добре. Целта на проекта беше не само да се окаже помощ за преодоляването на трудностите, свързани с липсата на познания за Хартата, като се подчертае необходимостта от повишаване на осведомеността за нея, но и да се обясни по-добре значението на Хартата на национално равнище и в рамките на Европейското пространство на правосъдие.
    През 2018 г. като част от този проект бяха организирани различни курсове на обучение и конференции, насочени предимно към участници от съдебната система. Предоставено беше и онлайн обучение: Връзката отваря нов прозорецhttps://ces.uc.pt/cfr/moodle/.
    В резултат на този проект бяха разработени Наръчник за най-добри практики и Наръчник за обучение.
    Цялата информация за тази инициатива е достъпна на адрес:Връзката отваря нов прозорецhttps://www.ces.uc.pt/cfr/.
  • Проект „Национално активно електронно обучение във връзка с Хартата“ (e-NACT)
    В този проект, финансиран от програмата „Основни права и гражданство“ на Европейската комисия, участват няколко европейски университета, включително Центъра за изследвания в областта на публичното право (Centro de Investigação de Direito Público) (CIDP) към Юридическия факултет на Лисабонския университет. Проектът има за цел да се осигури методология за обучение и дейности за обучение, които, съчетани с опита на участващите обучители, ще насърчат появата и консолидирането на обща култура на основните права.
    Тази инициатива предлага също и курсове по електронно обучение и тематични наръчници по различни области на правото.
    През 2019 г. в Юридическия факултет на Лисабонския университет се проведоха три семинара за защита на даннитеубежището и миграцията и свободата на изразяване, предимно за адвокати, съдии и прокурори от прокуратурата — Връзката отваря нов прозорецhttps://www.icjp.pt/cidp/eventos/17759/programa.
    За повече информация за този проект разгледайте: Връзката отваря нов прозорецhttps://cjc.eui.eu/projects/e-nact/.
  • Конференция на тема „Хартата на основните права на ЕС и съдебният активизъм на Съда на ЕС: поставена ли е под натиск хартата за правата?“
    През 2017 г. Юридическият факултет на Лисабонския университет организира конференция относно Хартата и съдебния активизъм на Съда на Европейския съюз. След тази конференция през 2018 г. беше публикувано издание на онлайн списание за публично право, e-Pública — Revista Eletrónica de Direito Público, в което се обръща специално внимание на този въпрос (Връзката отваря нов прозорецТом 5, № 2, юли 2018 г.).
Последна актуализация: 07/04/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Румъния

Използване и осведоменост за Хартата във Вашата страна

Държавни политики, които насърчават използването и осведомеността за Хартата сред законодателите, администрацията, правоприлагащите и съдебните органи.

Конституционният съд е установил като нова практика позоваването в Връзката отваря нов прозорецсвоята съдебна практика на Хартата. Обикновените съдилища също се стремят да се позовават в своите решения на разпоредбите на Хартата. Тази тенденция е свързана с увеличаването на броя на курсовете и семинарите по теми, свързани с възложените под различни форми права на магистратите.

Националният институт на магистратурата (Institutul Național al Magistraturii) е разработил програми, в рамките на които се предоставя информация относно правото на ЕС и съдебната практика на Съда на Европейския съюз в тясна връзка със съдебната практика на Европейския съд по правата на човека, по-специално с акцент върху съдебното сътрудничество. Тези курсове се посещават от бъдещи прокурори и съдии. Те посещават курсовете като част от своето текущо обучение. Връзката отваря нов прозорецСкорошен пример във връзка с това е уебинар относно използването на Хартата в процедури за убежище.

Хартата е включена в програмата на юридическите факултети и други университети в Румъния както и в програмата, прилагана от Националния институт на магистратурата.

Други румънски публични органи използват разпоредбите на Хартата при създаването на политики (например политики в областта на заетостта и безработицата, политики за устойчиво развитие) или когато се мотивират относно прилагането на наказания (вж. например практиката на Националния съвет за борба с дискриминацията (Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării). Много полезни инструменти са Charterpedia и като цяло всички видове данни, предоставяни от Агенцията на Европейския съюз за основните права, на които например се позовава в работата си Министерството на вътрешните работи (Ministerul Afacerilor Interne). Министерството на вътрешните работи разполага със свои собствени звена за обучение, които предоставят обучение в областта на правата на човека за правораздавателните органи. Тези курсове за обучение обхващат всички международни инструменти за защита на правата на човека, включително Хартата.

Измежду мерките, необходими за постигане на предпоставката за „Ефективно въвеждане и прилагане на Хартата на основните права на ЕС“, Министерството на европейските фондове (Ministerul Fondurilor Europene) отговаря също и за осигуряване на въвеждането на ефективни механизми за гарантиране на спазването на Хартата на основните права на Европейския съюз, както е предвидено в приложение III към предложението за Регламент за общоприложимите разпоредби (CPR). Във връзка с това Генерална дирекция за програмиране и координация на системата (Direcția Generală Programare și Coordonare Sistem) е изготвила Насоки за прилагането на Хартата на основните права на Европейския съюз при изпълнението на европейските структурни и инвестиционни фондове (Връзката отваря нов прозорецНасоки), които са предназначени, от една страна, да подпомагат служителите на Министерството на европейските фондове (Ministerul Fondurilor Europene), компетентните министерства, на които е възложено управлението на средствата от европейските фондове, агенциите и други публични органи при етапите на програмирането и прилагането за финансовите 2021—2027 г., а от друга страна, да подпомагат потенциалните бенефициери, които кандидатстват за финансиране от фондовете на ЕС, при ефективното прилагане и изпълнение на разпоредбите на Хартата на основните права на ЕС. Министерството счита, че редовният диалог относно прилагането на Хартата и предоставянето на институционална помощ от ЕС във връзка с това са важни.

Инструменти, които спомагат за по-доброто разбиране на Хартата и случаите, в които тя се прилага

Полезни инструменти са Charterpedia и като цяло инструментите на FRA относно Хартата. Например Министерството на вътрешните работи заяви, че то използва материали на FRA.

Използване и популяризиране на инструменти, свързани с Хартата, разработени от други държави — членки на ЕС, или от други заинтересовани страни в ЕС

Вж. отговора на въпрос № 2 — разработените от FRA инструменти са относими и се използват.

Сътрудничество със заинтересовани страни за популяризиране на използването и повишаване на осведомеността относно Хартата на основните права на ЕС

Примери за сътрудничество между правозащитници и национални органи, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

Пример за такова сътрудничество е наскоро организирания от Националния институт на магистратурата уебинар, а именно през юни 2020 г., относно използването на Хартата в процедурите за убежище. На това мероприятие присъстваха няколко национални и международни НПО, както и Адвокатската колегия на Букурещ.

През 2019 и 2020 г. Румънският институт за правата на човека (Institutul Român pentru Drepturile Omului) разработи и предостави редица курсове, предназначени за различни професионални категории, които с оглед на спецификата на тяхната работа се приканват да се запознаят със и да прилагат правата на човека. Курсовете се отнасят до разпоредбите на Хартата. Последните са изцяло разгледани и обсъдени по време на курсовете, предназначени за граничната полиция (организирани в рамките на Генералния полицейски инспекторат) (Inspectoratul General al Poliției) и други три териториални инспектората: Тимишоара, Гюргево, Констанца) и посветени на темата за правата на човека в контекста на незаконната миграция (с практическо позоваване на членове 2, 3, 4, 6, и 35 от Хартата).

Връзката отваря нов прозорецТук могат да бъдат разгледани предоставените през 2019 г. курсове.

Освен това по отношение на въпроса за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото и унизително отнасяне и наказание разпоредбите на Хартата бяха включени в курсовете, разработени за представителите на Националните центрове за принудително настаняване и задържане под стража в очакване на съдебен процес.

Във връзка с курс, организиран по случай 10-ата годишнина от приемането на Хартата, разпоредбите на Хартата, по-специално тези относно неприкосновеността на личния живот и защитата на личните данни, бяха обсъдени по време на дискусионни семинари, насочени към учители и училищни инспектори в окръг Вълча.

През 2020 г. Хартата бе популяризирана чрез сесии за обучение, насочени към полицейските служители от Националните центрове за принудително настаняване и задържане под стража в очакване на съдебен процес, инспекторатите от гранична позиция и адвокати.

Връзката отваря нов прозорецТук могат да бъдат разгледани предоставените през 2020 г. курсове.

Примери за сътрудничество между национални органи и академични среди, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

Всички горепосочени курсове, които са организирани от Румънския институт за правата на човека, са изготвени в партньорство с публични институции и партньори от образователните/академичните среди, както следва:

  • Института за проучвания на обществения ред (Institutul de Studii pentru Ordinea Publică) (Предотвратяване на изтезания, нечовешко или унизително отнасяне — за служителите на Националните центрове за принудително настаняване и задържане под стража в очакване на съдебен процес);
  • Румънската гранична полиция (Poliția Română de Frontieră), Генералния инспекторат за миграцията (Inspectoratul General pentru Imigrări), Дирекцията за борба с корупцията (Direcția Anti-corupție) към Министерството на вътрешните работи (съгласно съвместния план за действие на Генералната дирекция за борба с корупцията (Direcția Generală Anticorupție — DGA) — Генералния инспекторат на румънската гранична полиция (Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră Române — IGPF) — Генералния инспекторат за миграцията — IGI, относно предотвратяване на корупцията в контекста на незаконната миграция)
  • Средни училища, училища, национални центрове за обучение на учители, участващи в обучението на учители от националната образователна система

Вж. също отговора на въпрос № 1 — Хартата е включена в програмата по право на ЕС и международно публично право на юридическите факултети в Румъния.

Примери за неправителствени инициативи, които насърчават използването и осведомеността за Хартата във Вашата страна

  • Връзката отваря нов прозорецРумънският институт за правата на човека непрекъснато насърчава използването на Хартата и повишаването на осведомеността за правата, включени в нея.
  • Съюзът за граждански свободи за Европа е неправителствена организация с офиси в няколко държави, включително Румъния. Връзката отваря нов прозорецУебсайтът е преведен на румънски език и съдържа насоки относно използването на Хартата.
Последна актуализация: 25/10/2021

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Словакия

Конституционният съд на Словашката република [Ústavný súd Slovenskej republiky] се е произнесъл относно приложимостта на Хартата в Словакия в решението си по дело PL. ÚS 10/2014, в което изрично заключава, че Хартата трябва да има същото положение в конституционния ред на Словакия като други международни споразумения относно правата на човека и основните свободи, уредени в член 7, параграф 5 от Конституцията на Словакия. Това означава, че тя има предимство пред националното законодателство.

В законодателния процес всеки нов законодателен акт съдържа клауза за неговата съвместимост с правото на Европейския съюз и в него също така трябва да бъде посочена съвместимостта му с Хартата, ако законодателството се отнася до права, предоставени от Хартата.

Прилагане на Хартата и осведоменост за нея във Вашата държава

Държавни политики, насърчаващи прилагането на Хартата и осведомеността за нея от страна на законодателя, администрацията, правоприлагащите органи и съдебната власт

Документите по-долу съдържат препратки към Хартата и бележки относно нейното значение по отношение на международното и европейското законодателство в областта на правата на човека.

Хартата на ЕС е включена в рамката за обучение [koncepcia vzdelávania] на Съдебната академия на Словашката република [Justičná akadémia Slovenskej republiky]. Рамката за обучение на Съдебната академия на Словашката република („Съдебната академия“) е документ, в който се определя процедурата за ролята на Съдебната академия в обучението на целевите групи, посочени в Закон № 548/2003 относно Съдебната академия, със съответните изменения към него, в Министерството на правосъдието и Главната прокуратура [Generálna prokuratúra Slovenskej republiky]. Като част от ученето през целия живот, посочено по-долу, това означава обучение за съдии, помощник-съдии и съдебни изпълнители в техните сфери на специализация и компетенции.

• Рамката за обучение на Съдебната академия на Словашката република (в сила от 25 септември 2019 г.)

  • е част от учението през целия живот; правото на ЕС е включено като част от темата „Актуални въпроси относно прилагането на правото от страна на съдилищата в различни области на правото“.
  • Процесът на учене отразява съвременните европейски тенденции. Той се основава на трите стълба: образование, зачитане на закона и правосъдието и върховенство на закона.
  • Акцентът на дейностите по обучение е върху тематични дискусии, семинари и придобитите знания и опит от практическото прилагане на правото, представяни от словашки и международни преподаватели. Събитията са интерактивни и включват анализи на проучвания на казуси и конкретни случаи от практиката.

• В областта на правото на ЕС и международното право вниманието е съсредоточено върху:

  • прилагането на правото на ЕС от националните съдилища, съдебната практика на Съда на Европейския съюз и съдебната практика на конституционните съдилища на държавите — членки на ЕС;
  • процедурата във връзка с преюдициалните въпроси и преюдициалното производство;
  • защитата на правата на човека в ЕС — Хартата на основните права на Европейския съюз от 2009 г. и нейното прилагане на практика (съдебната практика на Съда на Европейския съюз);
  • обезщетението за вреди в контекста на съдебната практика на Съда на Европейския съюз и Европейския съд по правата на човека;
  • потребителското право на ЕС;
  • Връзката отваря нов прозорецтрудовото право на ЕС на единния пазар, особено правото в областта на борбата с дискриминацията, в областта на равенството между половете, както и на социалната сигурност.

Инструменти, улесняващи по-доброто разбиране на Хартата и на случаите, в които тя се прилага

• за специалисти (членове на законодателните органи, администрацията, представители на правоприлагащите органи и съдебната власт, както и практикуващи юристи):

  • публикации на Европейската комисия и Агенцията на Европейския съюз за основните права; по-долу е предоставен подробен списък;

• за граждани:

  • Връзката отваря нов прозорецуебсайтът относно равенството между половете, управляван от Министерството на труда, социалните въпроси и семейството на Словашката република;
  • Връзката отваря нов прозорецинформационна брошура, съдържаща основна информация относно Хартата;
  • Връзката отваря нов прозорецВашите права в ЕС — информационен уебсайт на Европейската комисия.

Прилагане и насърчаване на инструменти по Хартата, разработени от други държави — членки на ЕС, или други заинтересовани субекти на територията на ЕС

Различни материали на Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA) са свободно достъпни, много от които на словашки език. Основните документи и инструменти включват следното:

Връзката отваря нов прозорецДоклад относно основните права от 2019 г., глава 2 „Харта на основните права на ЕС и прилагането ѝ от държавите членки“

Връзката отваря нов прозорецCharterpedia е онлайн инструмент, който осигурява леснодостъпна информация за целия набор от основни права съгласно различните членове на Хартата и съдържа пълния ѝ текст, както и правни обяснения на отделните членове, свързана европейска и национална съдебна практика и свързани публикации на FRA. Той е на разположение и под формата на мобилно приложение.

Също така например Връзката отваря нов прозорецДоклад на Европейския парламент относно прилагането на Хартата на основните права на Европейския съюз в институционалната рамка на ЕС от 30 януари 2019 г.

Сътрудничество със заинтересовани субекти, за да се насърчат прилагането на Хартата на основните права на ЕС и осведомеността за нея

Примери за сътрудничество между правозащитниците и националните органи, които допринасят за по-добрата осведоменост и прилагането на Хартата

• публикация на Словашкия национален център за правата на човека [Slovenské národné stredisko pre ľudské práva]: Ръководство по въпросите на правата на човека, свързани с членството на Словашката република в Европейския съюз [Sprievodca ľudskoprávnymi témami súvisiacimi s členstvom Slovenskej republiky v Európskej únii]

• специализирани уебсайтове, предоставящи информация за практическото прилагане на правото и експертни и научни статии:

  • уебсайт на Словашката адвокатска колегия [Slovenská advokátska komora] и Словашката камара на данъчните консултанти [Slovenská komora daňových poradcov]
  • бюлетин на Словашката адвокатска колегия [Bulletin Slovenskej advokátskej komory]
  • онлайн специализирано юридическо списание на адрес pravnelisty.sk
  • уебсайт Връзката отваря нов прозорецepravo.sk

Примери за сътрудничество между националните органи и академичните среди, които допринасят за по-добрата осведоменост и прилагането на Хартата

Тази информация не е налична.

Примери за неправителствени инициативи, които насърчават прилагането на Хартата и осведомеността за нея във Вашата държава

  • Връзката отваря нов прозорецуебсайтът на европейския правен център EUROIURIS, гражданско сдружение — Законодателство в областта на правата на човека в Европейския съюз и Съвета на Европа и неговото прилагане в Словакия [Právna úprava ochrany ľudských práv v Európskej únii a v Rade Európy a ich aplikácia v podmienkach Slovenskej republiky]
  • порталът за новини Връзката отваря нов прозорецeuractiv.sk, насочен към въпросите на ЕС, особено по отношение на Словакия
Последна актуализация: 27/02/2023

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Финландия

Държавни политики, които насърчават използването и осведомеността за Хартата сред законодателите, администрацията, правоприлагащите и съдебните органи.

Основният действащ документ на политиката е Докладът на правителството на Финландия за правата на човека от 2014 г. (Valtioneuvoston ihmisoikeusselonteko, VNS 6/2014 vp), в който се разглеждат начините за укрепване на измерението на основните права на ЕС, включително чрез повишаване на осведомеността за Хартата на основните права на ЕС. В доклада се споменават и докладът на Комисията относно прилагането на Хартата на основните права на ЕС и годишният доклад на Агенцията на Европейския съюз за основните права, както и дискусията по тези доклади на равнището на Съвета. Освен това в доклада също така се посочва, че е важно да се повиши осведомеността на гражданите за Хартата. В него се подчертава значението на развитието и използването на съществуващите практически инструменти за съставители, като например насоките и контролните списъци, с цел да се повиши осведомеността за Хартата. Това следва да бъде подкрепено например чрез обучение за докладчиците на ЕС (стр. 38). В становището си относно доклада за правата на човека Голямата комисия на парламента на Финландия подчертава по-специално необходимостта да се повиши осведомеността относно Хартата на основните права на ЕС (SuVL 6/2014 vp).

Връзката отваря нов прозорецДоклад на правителството на Финландия за правата на човека от 2014 г.

Във втория национален план за действие на Финландия относно основните права и правата на човека за периода 2017—2019 г. (Kansallinen perus- ja ihmisoikeustoimintaohjelma 2017–2019) Хартата на основните права на ЕС изрично се посочва като правно основание за целия план за действие (стр. 17) в допълнение към другите източници от значение за основните права и правата на човека. Хартата на основните права е и правно основание за някои отделни проекти за план за действие, като например действие 1.1 Повишаване на капацитета на правителството по въпроси, свързани с основните права и правата на човека, (Valtioneuvoston kapasiteetin kasvattaminen perus- ja ihmisoikeusasioissa) и действие 1.1.1 Укрепване на уменията на държавните служители в областта на основните права и правата на човека (Valtioneuvoston virkamiesten perus- ja ihmisoikeusosaamisen vahvistaminen).

Връзката отваря нов прозорецKansallinen perus- ja ihmisoikeustoimintaohjelma 2017–2019 (Национален план за действие относно основните права и правата на човека за периода 2017—2019 г.)

Обучения по прилагането на Хартата на основните права

  • Програма на правителството за обучение относно основните права и правата на човека (Perus- ja ihmisoikeudet valtioneuvostossa) за държавни служители през пролетта на 2017 г., в рамките на която се разглеждаха и основните права в ЕС, включително раздел относно оценката на въздействието върху основните права и правата на човека;
  • Курс на обучение за длъжностни лица относно основните права и правата на човека в Европейския съюз (Perus- ja ihmisoikeudet Euroopan unionissa), който включва отделен раздел относно Хартата на основните права на ЕС (ежегоден курс на обучение, последно проведен на 30 март 2020 г.);
  • Курс на обучение за длъжностни лица, наречен EU-oikeus pähkinänkuoressa („Правото на ЕС накратко“), в рамките на който също подробно се разглежда Хартата на основните права на ЕС (ежегоден курс на обучение, последно проведен на 10 май 2019 г.);
  • Обучение по защитата на данните и Хартата на основните права на ЕС в сътрудничество с Агенцията на Европейския съюз за основните права, Финландския център за правата на човека и финландското Министерство на правосъдието (16 януари 2019 г.);
  • Курс на обучение за длъжностни лица относно критериите за изготвяне на законодателство, включително раздел относно основните права и Хартата на основните права (ежегоден);
  • Сесия за обучение за служители на Постоянното представителство на Финландия в ЕС (Брюксел) относно начина, по който Хартата трябва да се взема предвид в работата на работните групи на Съвета (пролетта на 2019 г., като част от подготовката на Финландия за финландското председателство на Съвета), в сътрудничество с Агенцията на ЕС за основните права и Генералния секретариат на Съвета.
  • През октомври 2019 г. служители от Службата на парламентарния омбудсман посетиха Агенцията на ЕС за основните права (FRA) във Виена като продължение на инициативата на FRA за по-тясно сътрудничество. По време на посещението бяха представени дейностите на Агенцията, по-специално наблюдението на прилагането на Хартата на основните права и ролята на Агенцията при наблюдението и оценката на правата на хората с увреждания и децата. Участниците се споразумяха да развиват допълнително сътрудничеството между агенциите. Кабинетът на министър-председателя организира и други курсове на обучение относно съдържанието и прилагането на Хартата.

Инструменти, които спомагат за по-доброто разбиране на Хартата и случаите, в които тя се прилага

Министерството на правосъдието изготви информационна бележка относно тълкуването и прилагането на Хартата на основните права на ЕС. Информационна бележка беше изготвена за първи път през 2016 г. и актуализирана в началото на 2020 г. Целта на тази информационна бележка е да послужи като инструмент за изготвяне на националното законодателство и формулировките на Финландия по отношение на ЕС, по-специално при оценката на основните права и правата на човека по въпроси, попадащи в обхвата на правото на ЕС. Голяма част от правото на ЕС се прилага на национално равнище, поради което основните права на ЕС също са важна част от изготвянето на националното законодателство. Освен това правото на ЕС често дава възможност за преценка на национално равнище при практическото прилагане на правото на Съюза и при избора на мерки, но тази свобода на преценка трябва да се използва в съответствие с основните права на ЕС.

В информационната бележка се разглеждат въпроси, свързани с обхвата, тълкуването, правните последици и степента на защита на Хартата на основните права на ЕС. При актуализацията беше взета предвид най-новата съдебна практика, като целта по-специално беше по-подробно да бъдат разгледани основните въпроси, свързани с практическите аспекти на изготвянето на законодателство. Към тях се отнасят условията за ограничаване на основните права на ЕС, както и връзката между Хартата и други основни права и права на човека, като например включените в Европейската конвенция за правата на човека и Конституцията на Финландия.

Muistio EU:n perusoikeuskirjan soveltamisesta ja tulkinnasta(„Информационна бележка относно тълкуването и прилагането на Хартата за основните права на ЕС“) PDF(978 Kb)fi

Използване и популяризиране на инструменти, свързани с Хартата, разработени от други държави — членки на ЕС, или от други заинтересовани страни в ЕС

Информацията относно докладите и инструментите на Агенцията на ЕС за основните права (FRA) се предоставя чрез мрежата на правителството за основните права и правата на човека. Освен това в помощ на комуникацията с гражданите ще се публикува министерско прессъобщение относно годишния доклад за основните права.

Сътрудничество със заинтересовани страни за популяризиране на използването и повишаване на осведомеността относно Хартата на основните права на ЕС

Примери за сътрудничество между национални органи и академични среди, които допринасят за по-добрата осведоменост и използването на Хартата

Курс по изготвяне на законодателство, организиран от Университета в Тампере, включително раздел за оценките на въздействието върху основните права и правата на човека, по-специално относно Хартата на основните права на ЕС (организиран на 8 ноември 2018 г. и 26 ноември 2019 г. и предстоящ за есента на 2020 г.).

Примери за неправителствени инициативи, които насърчават използването и осведомеността за Хартата във Вашата страна

Изтъкване на значението на Хартата на основните права по случай нейната десетгодишнина:Връзката отваря нов прозорец статия, публикувана във вестник Turun Sanomat на 11 декември 2019 г.

Последна актуализация: 19/05/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

Добри практики на държавите членки във връзка с Хартата - Швеция

Прилагане на Хартата и осведоменост за нея във вашата държава

Държавни политики, насърчаващи прилагането на Хартата и осведомеността за нея от страна на законодателния орган, администрацията, правоприлагащите органи и съдебната власт

В своята Национална стратегия относно правата на човека („стратегията относно правата на човека“, Съобщение на правителството № 2016/17:29) правителството посочва, че съществува необходимост от оценка на прилагането на Хартата. През 2017 г. на Университета в Упсала бе възложено да изготви преглед на прилагането на Хартата. Част от задачата бе да се отбележи в какви случаи и по какъв начин Хартата се прилага от съдилищата, както и да се състави статистика относно броя на съдебните решения, в които е налице позоваване на Хартата. Анализът, представен на 31 декември 2017 г., който бе извършен в сътрудничество с Националната съдебна администрация (Domstolverket) и други, показва, че няколко съдилища са прилагали Хартата неколкократно. Позоваване на Хартата обикновено е налице, когато даден спор засяга въпроси, уредени в Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ) и/или в други актове от правото на Съюза. Някои членове се прилагат и извън строгото си приложно поле, по-конкретно принципът ne bis in idem (член 50) и други процесуални права.

Във връзка със стратегията на правителството относно правата на човека (вж. по-горе) на Университета в Упсала бе възложено да разработи дейности за развиване на уменията на държавните служители. Университетът предлага безплатни обучителни програми както онлайн, така и в сградите на съответните ведомства. В програмите е предвидено обучение по прилагането на Хартата.

Националната съдебна администрация допринася за осведомеността във връзка с прилагането на Хартата в Швеция чрез своя бюлетин относно правото на Съюза, който се издава 10 пъти в годината. Основната цел на бюлетина е да се подчертае и онагледи важността на правото на Съюза, като избирателно се проследява практиката на Съда на Европейския съюз и като се проследява и отчита прилагането на правото на Съюза от шведските съдилища. Очевидно е, че практиката на Съда на Европейския съюз играе важна роля при прилагането на правото на Съюза. Следователно няма съмнение, че практиката на Съда също така има своето отражение върху материалноправния аспект на правата, залегнали в Хартата. С оглед на горното, тъй като проследява съответната практика на Съда на Европейския съюз, бюлетинът относно правото на Съюза представлява важен инструмент, разработен с цел да се повиши осведомеността на съответните служители в шведските съдилища и на широката общественост за правото на Съюза и следователно за основните права, залегнали в Хартата. Фактът, че Съдът на Европейския съюз тълкува много широко приложното поле на правото на Съюза и следователно на Хартата, допълнително подчертава колко важно е постоянното проследяване и предоставянето на общи насоки във връзка с тези решения на Съда, които са най-важни/решаващи за шведските съдилища. Правото на Съюза е динамична и постоянно променяща се област на правото.

На вътрешния сайт на шведските съдилища има списък с връзки към юридически източници относно правата на човека, който предоставя информация за всички ведомства, институции, документи и юридически актове, имащи отношение към правата на човека. Като предоставя тази информация, Националната съдебна администрация осигурява на служителите на шведските съдилища адекватен достъп до база данни, която постоянно се осъвременява и съдържа основна информация относно Хартата, както и други актове, имащи отношение към правата на човека.

Академията за съдебно обучение на шведските съдилища (Domstolsakademin) и отдел „Обучение“ (Enheten för lärande) отговарят за развиването на уменията на служителите в шведските съдилища. Това включва обучение във връзка със съдебната дейност на назначените съдии, техническите съветници, деловодителите, нотариусите, докладчиците и практикуващите юристи, заети със законотворческа дейност, както и обучение, несвързано със съдебната дейност. Обучителните курсове разглеждат широк набор от теми, като наказателно право, семейно право, процесуално право, поземлено и екологично право, данъчно право, осигурително право, миграционно право и административнопроцесуално право. Освен това специализирано обучение се предлага например на лицата на ръководни постове и съдебната администрация. Разпоредбите на Хартата се разглеждат както пряко (чрез обучения относно самата Харта), така и непряко (като част от дадено обучение, когато Хартата и въпросите, свързани с правата на човека, имат отношение към предмета му) в обучителните курсове. Например курсовете за бъдещи съдии включват преглед на основните положения в Хартата и нейната връзка с Европейската конвенция за защита на правата на човека, включително членовете, съдебната практика, както и начина, по който се разписват съдебни решения. Участниците също се обучават как да търсят в базите данни, свързани с правото на Съюза. Наред с други ресурси, на назначените съдии се предоставя и обучителен курс по право на ЕС, провеждан по интернет и засягащ Хартата. В курсове по други теми, като наказателно право и административнопроцесуално право, също са включени препратки към Хартата. Важността на Хартата също така се подчертава, когато вече назначени или обучаващи се бъдещи съдии пътуват из Европа по линия на учебни посещения. Тези пътувания включват посещения на Съда на Европейския съюз и Европейския съд по правата на човека. Хартата е включена в широк набор от курсове, предлагани на други съдебни служители и на всички категории щатни сътрудници. Примери за това са въвеждащият курс за новопостъпили служители и курсовете, засягащи работата с обществеността, медиите, Общия регламент относно защитата на данните, ползването на услугите на устни преводачи и равноправието, публичността и поверителността на информацията.

Средства, позволяващи по-добро разбиране на Хартата и кога тя се прилага

  • за специалисти (членове на основния законодателен орган и администрацията, представители на правоприлагащите органи и съдебната власт, както и практикуващи юристи)
  • за граждани

Прилагане и насърчаване на прилагането на помощни средства по Хартата, разработени от други държави — членки на ЕС, или други заинтересовани субекти на територията на ЕС

Ръководството „Обучение относно основните права за гранични служители“ (Frontex, 2013 г.), в което Хартата се цитира като средство за укрепване на взаимното уважение и сътрудничеството, се ползва при обучения на Frontex за служители на граничната охрана.

Сътрудничество със заинтересовани субекти, за да се насърчи прилагането на Хартата на основните права на Европейския съюз и осведомеността за нея

Примери за сътрудничество между правозащитниците и националните власти, които допринасят за по-доброто познаване на Хартата и нейното прилагане

Примери за сътрудничество между националните власти и академичните среди, които допринасят за по-доброто познаване на Хартата и нейното прилагане

Както се посочва по-горе, на Университета в Упсала бе възложена задачата да разработи дейности за развиване на уменията на държавните служители. Като част от тази задача университетът предлага оперативни обучения на държавните органи. Университетът разработва тези обучения в тясно сътрудничество със съответните органи. Повече информация относно обученията, предлагани от Университета в Упсала, можете да намерите на следния адрес: Връзката отваря нов прозорецhttps://mr-forum.se/.

Примери за неправителствени инициативи, които насърчават прилагането на Хартата и осведомеността за нея във Вашата държава

Последна актуализация: 28/01/2025

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.